Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

No al calcio moderno

15 Ağustos 2010

“Dar alanda kısa paslaşmalar “ filminde sözü edilen,
“ Futbol fena halde hayata benzer “ vecizesi,
Hangi ipte oynarsanız oynayın Demokles’in kılıcı gibi tepenizdedir.
Zira futbol,
Salt yeşil çimlerde oynanan bir oyun değil ki;
Yeşil çimlerin dışında da  bir sosyal biçimi var.
Kısacası bu büyülü oyun,
İki direk arasında gel-git’lerle yarattığı  heyecan dalgası bir yana,
Kapalı kapılar ardında,
Koridorlarda,
Kulislerde,
Lobilerde,
Masa başlarında da  oynanıyor.

No al calcio moderno (Kahrolsun endüstriyel Futbol ) sloganıyla,
Bir başkaldırı içindeki Neo tribün kültürüne bir bakalım.
Futbol gerçekten,
Kapital, şirket,
Üretim ve karlılık  basitliğine mi  kurban ediliyor ?
Ya da ;
Genetik olarak zaten var olan,
Toplumsal aidiyet ve takım sevgisi,
Futbol muktedir’lerinin en ucuz oyuncakları mı oldu?

Futbol’un efsanevi isimlerinden Cesar Luis Menotti bakın ne diyor?
“Futbol sporu varoluşunu, fakir halka borçludur. Futbolun, mülksüz ve hakları elinden alınmış insanlar arasında doğmasının temel bir nedeni var: Ucuz, neredeyse bedava oluşu. Bu oyunu yoksullar buldular ve ona karakterini verdiler… Söz söyleme ve özgürce konuşma hakkı elinden alınmış olan sıradan halk, o parasız eğlencede bir ifade biçimi, bir yaşam içeriği bulmuştu… Oyun sevinci içinde, yaratıcı yeteneklerini geliştirmede kendilerini özgür hissettiler. Orada kendi yeteneklerinin farkına vardılar, zekâlarını kanıtlama olanağına kavuştular ve böylece bir kimlik edindiler. Futbol sayesinde ‘birisi’ oldular… ”

İngiltere’de Dok* işçilerinin kurduğu Liverpool,
Top Fabrikası işçilerinin takımı Arsenal ( Gunners)
Arjantin’de varoş’ların takımı Boca Juniors,
Ukrayna’lı madencilerin sesi olan Shaktar Donetsk
Ve dahi bir çok örnek,
Endüstriyel futbol karşıtlarının ve Menotti düstur’unun adeta bir haysiyet abidesi gibi dururken,
Lütfen şu haberi dikkatle okuyalım.

“Liverpool’un yeni forma sponsoru İngiltere’nin en önemli bankalarından biri olan Standard Chartered Bank oldu. Bu banka yıllık 20 milyon sterlin karşılığında 4 yıllık bir sözleşme ile forma adında yer alacak. Asya’da, Afrika’da ve Ortadoğu’da da şubeleri olan ve bu coğrafyalarda satın aldığı irili ufaklı bankalarla tam anlamıyla çokuluslu bir şirket niteliğindeki bu banka, çokuluslu bir şirket modelini benimsemiş Liverpool için de iyi bir sponsor. Eski sponsor biracı Carlsberg ile olan 17 yıllık beraberlik de böylece son buldu. Formayla adeta özdeşleşen bir sponsorun artık olmaması romantikler için üzücü olabilir ama, bir bankanın bir futbol kulübüne sponsor olması,  endüstriyel futbolun ne kadar da çok katmanlı olduğunu bize gösteriyor”

No al calcio moderno ha !
Formaların da bir ruhu olduğuna inananlar,
4 Yılda 20 milyon sterlin kazandıracak bu ruhun da meta’laştığının acaba farkında mı?
1978 Dünya kupası öncesinde Cunta’ya meydan okuyan Menotti’nin, Geçmişte hararetle savunduğu, günümüzde ise buharlaşan ilkeleri,
Aynı paraleldeki İvan Ergiç ’in söylemleriyle tamamen yok oluyor.
Bursaspor’un bu sezon transfer ettiği sırp futbolcu Ergiç,
Almanya’da çıkarılan haftalık “Jungle World” gazetesinde bakın ne diyor.

“ Futbol’un çok sayıda karanlık yanı var ve sorun şu; Eğer profesyonel bir futbolcuysan ve çok para kazanıyorsan, ağzını tutmak zorundasın. Eleştiri olanakların son derece sınırlı.
Şöyle düşünülüyor: Sen bir profesyonelsin ve sahada elinden gelenin en iyisini yapmakla yetinmelisin. Eğer bunun ötesine geçip belirli şeyleri eleştirmeye başlarsan, bu durum, işverenin ve futbol düzeninin bütünü tarafından hoş karşılanmaz. Ne de olsa, karanlık yanların açığa çıkarılması ve gizli mekanizmaların kamuoyunun bilgisine sunulması onların çıkarlarına uygun düşmez. Futbolun aptallığının korunmasından çıkar sağlayanlar var. Futbol, görüntülerle ve yanılsamalarla yaşar.
Kulislerin ardında yürütülen işlerin ne kadar gayri-insani ve kirli olabildiğini görüyorum ve bu konuda konuşup yazmak bir anlamda arınmamı sağlıyor. Futbolcuların bazı toplumsal sorumlulukları da bulunur.Ben de, büyük futbol dünyası hakkında hayaller kuran çocukların, gerçekte nelerin yaşandığını bilmesini, işlerin hiç de gösterildiği kadar hayal edilesi olmak zorunda olmadığının kavranmasını sağlamaya çalışıyorum. Kendi rolümü de buradan hareketle tarif ediyorum. Çok daha güzel ve insanı çok daha fazla mutlu edebilecek başka şeylerin de bulunduğunu anlatmak istiyorum. Futbol, her şey değil. Futbolu ben de seviyorum, “it’s a beautiful game” (güzel bir oyun), onu seviyorum, ama her şey futboldan ibaret değil.

1991 yılında bir İtalya lig maçı sonrası rutin bir doping kontrolünde kokain kullandığı ortaya çıkan MaradonaArjantin’e dönüşünde de polis tarafından uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle göz altına alınmış, daha sonraki çalkantılı dönemlerine rağmen 2000 Yılında Pele ile birlikte Yüzyılın Futbolcusu seçilmişti. 11 Aralık 2000 Yılında yapılan törende ödülünü alan MaradonaPele’nin ödül almasını beklemeden salonu terk etmiş, bir gün sonra “ Neden bunu yaptın ? “ diyenlere de “Kendi bedenime karşı saygısız olsam da işime devamlı saygılıydım; bu yüzden de dünyanın en iyisi benim” demişti.

1978 Dünya Kupası öncesinde Arjantin Cunta’sının iteklediğiMaradona’yı , Videla’nın zorlamasına rağmen kadroya almayanMenotti’ye tek kelime edemeyen bu bücür,
Damarlarında fink atan kokain sarhoşluğunda Dünyaya meydan okuyabiliyorsa,
Vallahi İvan Ergiç haklı.
Futbol, görüntülerle ve yanılsamalarla yaşar.

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 459 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

No al calcio moderno için yorum yapılmamış

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

7 artı 13 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir