Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

Miro ve Dragan’la Satranç Keyfi

1 Temmuz 2014

Burhaniye Satranç Spor Kulübü’nün büyük ustalar Evgenij Miroshnichenko ve Dragan Solak’ın katılımıyla iki ayrı dönem halinde gerçekleştirdiği yaz kampları büyük ilgi gördü.


Burhaniye Satranç Spor Kulübü’nün bu yıl ilk kez düzenlediği Uluslararası Satranç Akademisi Satranç Yaz Kampı iki dönem halinde Balıkesir Üniversitesi’ne bağlı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda gerçekleştirildi.

Büyük ustalar Evgenij Miroshnichenko ve Dragan Solak ‘ın ders verdiği satranç kampında Solak’ın eşi eski milli satranç sporcusu Yıldız Çavuşoğlu Solak ile Nizamettin Güngör de antrenör olarak görev aldı. Birer hafta süreli iki ayrı kampa Balıkesir’le birlikte İstanbul, İzmir ve Bursa’dan yaşları 7 ile 16 arasında değişen yaklaşık 50 sporcu katıldı. Kampa katılan minik ve genç sporcular temel strateji, açılış hazırlıkları, oyun sonlarının temelleri, taktik antrenmanlar ve ileri düzey analizle oyun antrenmanları ile kendilerini geliştirme fırsatı buldu.

İki büyük usta Miro ve Dragan’la hem simultane hem karşılıklı maç yapma şansı yakalayan sporcular çok yoğun geçen kampta okulun havuzunda ve Ören’de stres atma fırsatı buldu.

Kampta kursiyerler arasında düzenlenen turnuvada dereceye girenler ise kupa ile ödüllendirildi. Kampa katılan tüm oyunculara iki ustanın fotoğraflarının ye raldığı madalyalar ve başarı belgeleri de sunuldu.

Uluslararası bir çok başarısı olan ve Türk Milli Takımının baş antrenörlüğünü de yapan Ukraynalı satranç ustası Evgenij Miroshnichenko kısa adıyla “Miro”, “Türk çocukları çok yetenekli” derken, bu kampa katılan sporcuları ileride milli takımlarda görmek istediğini söyledi.  Kendi ülkesinde satrancın ulusal spor olduğunu belirten Miro, satrancın Türkiye’de daha da yaygınlaşıp, gelişmesini ve daha çok insanın satranç oynamasını diledi.

Satrançta 2012 ve 2013 yıllarında Türkiye şampiyonu olan, Beşiktaş’la aynı yıllarda  Türkiye Takımlar Şampiyonluğu yaşayan  ve halen Türkiye’nin 1 numarası olan Dragan Solak, Dr. Birgi Tuna‘nın katkısıyla Burhaniye’de satrançta çok önemli adımlar atıldığını vurguladı.

Satranç Federasyonu Burhaniye Temsilcisi ve Satranç Kulübü Başkanı Dr. Birgi Tuna, iki büyük satranç ustası Miro ile Dragan’ın ilçeye yerleştiğini belirtirken, “ Biz hem sporcuların, hem de antrenörlerin gelişimi için her türlü çabayı gösteriyoruz. Yaz kampı bu açıdan çok verimli geçti. Antrenörlerimize teşekkür ediyoruz. Satranç Yaz Kampını gelecek yıllarda düzenlemek ve gelenekselleştirmek istiyoruz” dedi. Coşkun YAMAN(balikesirspor.web.tr)

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 551 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

Miro ve Dragan’la Satranç Keyfi için yorum yapılmamış

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

11 artı 7 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir