Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

Bayramımız Kutlu Olsun

6 Eylül 2017

Balıkesir, 6 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur. Bugün mahalli bayram olarak kutlanmaktadır. Bu bayramlar eskiden Yeni Çarşı mevki olarak adlandırılan Alihikmetpaşa Meydanı’nda yapılırdı. Daha sonra Kervansaray önündeki Cumhuriyet Meydanı‘na taşındı. 1995′ten sonra da Stadyum önündeki caddede yapılmaktadır.

Bayram gününün  bir gece öncesi Balıkesir‘in ana caddelerinin kolonyalarla ve zambak suyuyla yıkandığı büyükler tarafından anlatılmaktadır. Eskilerde büyük coşkuyla kutlanan bu bayrama iki üç gün önceden köylerden, ilçelerden insanlar gelirdi. İnsanlar 6 Eylül sabahı Balıkesir Parkında piknik yaparlar daha sonra bayrama geçerlerdi. Akşamı da coşkulu fener alayı düzenlenirdi.

Şimdi bu muhtelif gelenekler ortadan kalmış olsa da bayramlar aynı coşkuyla devam etmektedir. Bayramın gözdeleri yılda bir defa görülebilen “Tülü Tabaklar”dır.

Tülü tabakların halkın ve çocukların üzerine gelerek onları korkutması şeklinde gerçekleşen anlar her çocuğun hafızasında yer edinirdi. Bunun dışında köy seyirlik oyunlarından olan deve oynatma da yerine getirilirdi. Ayrıca, Balıkesir’de faaliyet gösteren firmaların arabalardan attıkları hediyeler, eşantiyonlar, oyuncaklar çocuklar için büyük sevinç kaynağıydı.

“Balıkesir’imizin  düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılı dolayısıyla başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kahraman Türk ordusu ve şehitlerimizi minnet ve rahmetle anarken, Balıkesir’li hemşehrilerimizin Kurtuluş Bayramını kutlarız.

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 110 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

Bayramımız Kutlu Olsun için yorum yapılmamış

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

4 artı 11 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir