Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

Bu Takım Başaracak

19 Mart 2017

Mersin İdman Yurdu maçının  ilk yarısında  bugüne dek hiç alışık olmadığımız bir kaos futboluna teslim olduk.

Tabii ki maç öncesi ya da sonrasında bir takım mazaretler ya da sığınacak dallar bulabilir,

Kendi kendimizi de yeterince avutabiliriz..

Ancak, yiğidi öldürüp hakkını teslim etmek gerekirse,

İlk yarıdaki gerek oyun, gerekse skora yansıyan o büyük fark,

Mersin İdman Yurdu‘nun ilk yarıdaki maç planlaması, kusursuz saha yerleşimi ve disiplinli oyununun eseriydi.

***

Can Cangök, Glumac ve Oğuzhan‘ın yokluğunda stoper tercihlerini  Cüneyt ve İshak‘tan yana kullanarak defans dengesini oluşturmaya çalıştı.

Ancak, İshak‘ın  stopere çekilmesi bu kez orta sahanın dengesini bozdu.

Oysa, defansımızın göbeğini Cüneyt ve Bülent‘ten oluşturup, yan bekleri de Okan ve Doğa ile daha mantıklı bir çözüme kavuşturabilir,

Böylelikle her maç tıkır tıkır çalışan Eray-İshak dişlisini bozmak zorunda kalmazdık.

***

Peki ilk yarıda neyi yapamadık?

1)  En büyük hücum silahımız Burak Çalık ile birlikte Mehmet Boztepe ilk yarıda topla buluşmada büyük zorluklar yaşadı. Buluştuklarında ise Mersin İdman Yurdu‘nun iki yan beki Abdulkadir ve Serol‘a yardıma koşan iki ön oyuncusu Güven ve Nurullah‘ın ikili sıkıştırmaları ve kademeli savunmalarıyla karşılaştı. Boş alan bulamayan iki kanat oyuncumuzun etkisi sıfıra inince pozisyon üretmede ciddi sıkıntılar yaşadık.

2) Özellikle orta sahada rakibin temaslı oyununa aynı sertlikle yanıt veremedik. Mersin İdman Yurdu, Hakan, Emrah ve Tita ile Balıkesirspor‘un orta sahadaki pas bağlantısını keserek dikine oynamasını engelledi. Özellikle Foxi ve Nizamettin‘in sorumluluk alıp adam eksiltememesi de kısır futbolun önemli etkenlerinden biriydi.

3) Mersin İdman Yurdu ilk yarının tamamında takımın boyunu kısalttı.  Top Balıkesirspor‘a geçtiğinde  inanılmaz pres yaptı. Gerektiğinde iplere yaslandı. Bir ara Pedriel öne çıkıp baskı yapma girişiminde bulununca Levent Eriş kendisine bizim dahi kulaklarımızı çınlatır şekilde  “Gitmeeeeeeee ” diye haykırarak o kadar büyük bir tepki gösterdi ki, Pedriel rasto geri döndü. Bu oyun disiplininden 45 dakika hiç taviz verilmedi. Oyunu dar alana sıkıştırma konusunda oldukça başarılı olan Mersin İdman Yurdu topa sahip olduğunda müthiş derecede hızlı oynamaya çalıştı. Yani iplere yaslanıp dinlendi, gardını aldı ama, her an bir kroşe vuracakmış izlenimi yarattı. Nitekim vurdu da.

***

İkinci yarı başlamadan önce  tıpkı Beşiktaş-Benfica maçındaki gibi taraftarların Balıkesirspor‘lu futbolcuları tribünlere çağırıp alkışlaması müthişti.

Ama ikinci yarıya damga vuran en önemli kişi Bulgar kaleci Mihaylov‘du.

Tabii Levent Eriş‘in gereksiz oyuncu değişiklikleri ve hamle oyuncusu olarak sahaya sürdüklerinden sıfır verim almasının da altı çizilmeli.

Peki ikinci yarıda çok mu iyiydik de bu geri dönüşü başardık? Şimdi ona bakalım.

1) Taraftarlarımızın desteğiyle ikinci yarıya biraz kıpırdanarak başladığımız açık şekilde görüldü. Ama bu kıpırdanmayı adeta şahlanmaya götüren hadise, rakibin 90 dakikayı çıkaracak kondisyonunun olmamasıydı. Pedriel, Tita, Güven ve Nurullah gibi 30 yaş üzeri futbolcuların aynı anda sahada olması, rakibin  takım savunmasını ilk yarıdaki çizginin dışına taşırdı. Buna rağmen 70. dakikaya dek çok ciddi fırsatlar yakaladığımız ya da oyunu forse ettiğimiz söylenemez.

2) Levent Eriş, 57. dakikada sarı kart gören Gökhan Akkan‘ı 67. dakikada oyundan alarak Balıkesirspor‘un ekmeğine yağ sürdü. Bu değişikliğin ana nedeni,  gelecek hafta kendi sahalarında oynayacakları “hayat memat” meselesi haline dönüşen Şanlıurfaspor maçında Gökhan‘ı olası bir kırmızı karttan korumak olarak açıklanabilir ama, yerine giren Mehmet Enes Sığırcı hem defansın boyunu küçülttü, hem de Milan Mitroviç‘le anlaşamayarak defansın dengesini bozdu. Mehmet Enes‘in Doğa ve Foxi‘nin attıkları gollere  hamle yapamaması da dikkat çekti.

3)  74. Dakikada kırmızı kart görerek oyundan ihraç olan Emrah Özyaylaz ile birlikte, 61. Dakikada Güven Varol’un yerine oyuna giren Tolga Şahin, 84. Dakikada ceza sahasında  Okan Alkan‘ı düşürüp penaltıya sebebiyet vererek maçın bize dönmesine büyük katkı yaptı.

4) Ve kaleci Mihaylov. Kariyerinde Liverpool, Twente, Verona gibi kulüpler bulunan 1.94′lük Nikolay Mihaylov‘un özellikle 2. yarıda doğru dürüst bir yan top alamayarak maça damga vurması ilginçti.

***

Şu ana dek yaptığım yorumlar dikkat ederseniz hep rakip odaklı.

Çünkü ilk yarıdaki kısır futbolumuz ve  2. yarıdaki geri dönüşümüzün ana nedeni hep rakibin doğru ya da yanlışlarının sayesinde oldu.

Balıkesirspor, belki de sezon başından bu yana ilk kez bir rakibin doğru ya da yanlışlarından zarar gören ya da fayda sağlayan görüntüdeydi.

Yani acı gerçek şu. Ligin son sırasındaki Mersin İdman Yurdu karşısında topa daha çok sahip olmamıza karşın  totalde oyunun kontrolünü  elimize  alamadık.

***

Bu beraberlik iki takıma da yaramadı.

Ancak Balıkesirspor için herşey bitmiş değil.

Mantıklı olmak gerekirse,

Mersin İdman Yurdu maçından gelecek bir galibiyet sonunda, Ümraniye ile oynayacağımız erteleme maçından bir beraberliğe razı olabilirdik.

Mersin karşısında beraberlik hakkını kullanan Balkes, artık Ümraniye‘yi yenmek zorunda.

***

Play-Off’a çıkacağız. Buna tüm kalbimle inanıyorum.

Herşeye karşın inatla yoluna devam eden şu harika takıma destek olduğumuz takdirde Süper Lig dahi hayal değil.

Tek şart şu.

Hayal kuramayan ve hayallerinin peşinden gidemeyen şu halimizden en kısa zamanda tek celsede boşanıp,

O öksüz kalan tribünlerimizi dolduralım.

Gerisini bu takım kesinlikle başaracaktır.

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 1.229 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

Bu Takım Başaracak için 1 yorum yapılmış

  1. Fevzi diyor ki:

    3-0′dan 3-3′e getirmek büyük başarı. Ama maçın 3-0′a gelmesindeki başarısızlığın sorgulanması gerek. Evet çok dar bir kadro ile mücadele ediyoruz. Takımımızın şuan ki durumu dar kadroya rağmen bana göre bir başarı. Eğer Foxi, Mehmet Boztepe, Nizamettin ve Eray’ın gol yollarında katkısı olsa çok daha iyi yerlerde olabilirdik. Özellikle Eray kardeşim biraz daha derli toplu, kendine güvenli ve hücumu özellikle kaleyi düşünen top oynasa hem kendine hem de takıma çok daha faydalı olacaktır. Bir de yukarıda sayılan futbolcularımızın bol bol şut çalışmaları gerek. Başarılar.

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

7 artı 12 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir