Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

Başka Balıkesirspor Yok

1 Haziran 2017

Transfer yasağının ardındakiler…


Balıkesirspor,  yönetim kurulunun bir süre önce sosyal medyadan duyurduğu acı gerçeklerle yüzleşti. Kırmızı-beyazlı kulübe iki dönem transfer yasağı geldi. Peki bu açamadan sonra Balıkesirspor’u neler bekliyor?

5 DOSYADAN 1 CEZA GELMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Balıkesirspor’un eski futbolcuları Ante Kulusic, Ermin Zec, Nuno Coellho, Andre Santos ve Tadiç’in șikayetleri ile alakalı olarak Balıkesirspor’a iki dönem transfer yasağı geldiği haberleri yerel ve ulusal medyada gündem oluşturdu.  Ancak haberlere konu olan 5  FİFA dosyasının birleştirilip Balıkesirspor’a iki dönem transfer yasağı getirilmesi kesinlikle mümkün değil.

ÖNCÜ DEPREM

FİFA Hukuk kurulunun Balıkesirspor ile alakalı 5 dosyayı birleştirip 1 ceza vermesi söz konusu bile değildir. Peki gelen bu iki dönem transfer yasağının anlamı ne?

1) Balıkesirspor’a getirilen iki dönem transfer yasağı sadece 1 futbolcu dosyasından gelen ceza olarak değerlendirilmelidir.

2) Gündemde cezaya konu 5 dosya olduğuna göre, geride daha cezalandırılmayı bekleyen 4 dosya olduğu ve  bu 4 dosyadan da ceza alınabileceği akıllardan hiç çıkarılmamalıdır.

3) Dolayısıyla işin şu andaki Hukuki süreci tamamlanmış ceza aşamasına gelinmiştir. Daha değişik anlatımla, bu 5 FİFA dosyasına artık hukiki bir müdahale yapılması sözkonusu bile değildir.

4) İlerleyen sahfalarda Balıkesirspor Kulübü maalesef yeni bir transfer yasağı alabilir, lige   -3, -6 veya -12 ile lige başlama durumunda kalabilir.

5) En kötü senaryo olarak da, maalesef  Balıkesirspor’un bir alt kümeye düşürülmesi dahi sözkonusu olabilir.

Zaten bu konularla alakalı olarak Balıkesirspor Yönetim kurulu sosyal medya hesabından bu gerçekleri teyit eden açıklamaları yapmıştır.

NELER YAPILABİLİR?

Balıkesirspor’un şu an gündeme getirilen 5 FİFA dosyasından başka dosyalarının da olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte kulübümüzü çok sancılı günler beklemektedir. Yukarıda da belirtildiği üzere, artık ifşa edilen gündemdeki 5 dosyayaya hukiki bir müdahale ya da savunma yapmak mümkün değildir. Zira bu dosyalarla ilgili hukuki süreç sona ermiş, ceza aşamasına gelinmiştir. O halde serinkanlı olarak hareket etmeli, şehrin bütün dinamiklerini harekete geçirmeliyiz.

ANKARAGÜCÜ ÖRNEK ALINMALI

Ülkemizin asırlık çınarları arasında gösterilen MKE Ankaragücü kulübünün uzun yıllardır çektiği sancılar nihayet son bulmuş, sarı-lacivertliler TFF 1. Ligine yükselerek büyük başarı kazanmıştır. Ama Ankaragücü’nün asıl başarısı mali disiplin anlamında gerçekleşmiştir.

FİFA ile ilgili 39 dosyası bulunan sarı-lacivertliler bu dosyaların  36′sını yapılandırılmış, peyder pey 36 dosya ile ilgili borçların tamamını yıllara yayılarak ödenmiştir. Geriye kalan 3 dosya Rajnoch, Sestak ve Bednar’a ait. Bu 3 oyuncunun takibini yapanlarla anlaşmalar sağlanarak ödemeler güçlükle de olsada yapılıyor. Bugün için Ankaragücü’ne sıkıntı yaratacak, korkulacak bir durum yok. Çünkü güven sağlanmış durumda. Örneğin Bochum Kulübüne yaklaşık 6 – 7 aydır para ödenmemesine rağmen Bochum dert etmiyor. Çünkü Almanlar, Ankaragücü’nün parayı ödeyeceğini biliyorlar.

Dünyada bu kadar FIFA borcu olup ödeyen belki de tek kulüp MKE Ankaragücü Spor Kulübüdür. Bu bir mucizedir. Şimdilerde ise Avrupa’da kulüp sahibi iki Arap iş adamının, Ankaragücü A.Ş. hisselerini almaları yönünde yürüttükleri çalışmada, önemli bir noktaya gelinmiştir. Arap sermayesi olmasa bile, Ankaragücü o iniş trendini artık bitirmiş, devasa borçlarını eritmiştir. FİFA dosyaları temizlenerek mali tablo her geçen sezon iyi seviyeye getirilmiştir. Bu sezon için sportif başarı da sağlandığı için Ankaragücü artık tüm prangalarından kurtulmuştur.

KAVGAYLA DEĞİL, EL ELE VERİLEREK SORUNLAR AŞILABİLİR

Şu aşamada Balıkesirspor’u bekleyen büyük bir tehlike olduğu gerçeğinden hareketle, kavga ve karşılıklı atışmalarla sorunların çözülemeyeceği bilinmelidir. Şayet kavga yapılacaksa, bu kavga sadece Balıkesirspor’u kurtarma adına el ele verilerek yapılmalıdır. Bunun için herkese görev düşmektedir.

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 1.016 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

Başka Balıkesirspor Yok için yorum yapılmamış

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

11 artı 11 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir