Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

Yağlı Güreşin Merkezi Balıkesir Oldu

7 Haziran 2017

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği kuruldu.


Bakanlar Kurulu, Balıkesir merkezli Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin kurulmasını onayladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, İçişleri Bakanlığı’nın yazısı üzerine Balıkesir merkezli “Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği” kurulmasına kararlaştırıldığı duyuruldu. Bu kararla birlikte Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği tüzel kişilik de kazandı.

Birliğin başkanlığını ise Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yapacağı açıklandı.

Bakanlar Kurulu’nun kararıyla ilgili bilgi veren Başkan Uğur, yağlı güreşleri dünyaya tanıtmak istediklerini vurguladı. Uğur, “Ata sporumuza Balıkesir olarak önem veriyoruz. Balıkesir’i marka şehir yapma yolunda çalışmalarımız devam ediyor. Balıkesir, bir çok alanda olduğu gibi yağlı güreşlerde de öncü ve marka olacak” dedi. Uğur, birliğin kurulması için Balıkesir Büyükşehirle birlikte Edirne, Antalya Elmalı ve Karesi belediyelerinin de öncülük ettiğini vurguladı.

Balıkesir’in başta Kurtdereli Mehmet Pehlivan olmak üzere; Kara Ali Acar, Hasan Acar, Sabri Acar, Şerif Ünal, Boşol Yağcı, İzzet Yağcı, Mehmet Ali Yağcı, Tarzan Mehmet, Çoban Mehmet Koç, Kara Ahmet, Ramazan Börekçi, Hulusi Yedikardeşler, İbrahim Gümüş  (Magirus), Saffet Kayalı, Kadir Ergin, Cengiz Zengin, Fevzi Çakır, Mahmut Yakan, Murat Saçaklı ve yüzlerce güreşçi yetiştirdiğini söyleyen Başkan Uğur, birliğin kurulması ile birlikte yağlı güreşin yeni bir ivme yakalayacağına inandığını bildirdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Güreş Federasyonu ile Karesi Belediyesi geçtiğimiz Ocak ayında Türkiye’de bir ilk’e imza atmış ve Kurtdereli Spor Salonu’nda kurulan er meydanında yağlı güreş turnuvası düzenlenmişti.  Yağlı güreşin 12 aya yayılmasını amaçlayan etkinlik Recep Kara’nın başpehlivanlığıyla sonuçlanmıştı. Coşkun YAMAN(balikesirspor.web.tr)

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 436 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

Yağlı Güreşin Merkezi Balıkesir Oldu için yorum yapılmamış

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

5 artı 3 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir