Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

Yağlı Güreşte Tarihi Gün

2 Temmuz 2017

Yağlı güreşte yeni bir dönem.


YAĞLI Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanlığı’na Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur seçildi.

Bir süre önce 17 belediyenin katılımıyla ve Bakanlar Kurulu’nun onayıyla kurulan Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin birinci olağan genel kurulu bugün Balıkesir’de Avlu Birlik Merkez binasında gerçekleştirildi.

Genel kurula Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Manisa -Yunus Emre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Antalya- Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Kocaeli-Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanı Mehmet Ayan, Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul ile çok sayıda üye katıldı. Genel kurula yoğun işleri gelemeyen İstanbul BŞB Başkanı Kadir Topbaş ile Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise başarı mesajları gönderdi.

KALİTE YÜKSELECEK

Açış konuşmasını yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kalbi er meydanında atan tüm güreşseverleri selamlayarak sözlerine başlarken, ” Yağlı güreşin geleceği için, birlik çatısı altında tüm güreşseverlerle güç birliği yaparak, ortak hareket etmek için bir araya geldik. Birlikteliğimizin Türkiye’de yağlı güreş yapılan şehirlerimizin her birinde bu sporun kalitesine, standardına, altyapısına ve tekniğine değer katacağına inanıyorum. Bu beraberlik, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün övgüsüne de mazhar olan Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Adalı Halil, Koca Yusuf gibi gibi cihana ün salmış pehlivanların yeniden ülkemize kazandırılmasına imkan ve fırsat sağlayacaktır. İstiyoruz ki hem yağlı güreşlerde kaliteyi yükseltelim, hem yağlı güreşi 12 aya yayalım hem de sporu dünyaya tanıtıp layık olduğu güzel yerlere taşıyalım” dedi.

Geçtiğimiz Ocak ayında Kurtdereli spor salonunda kış güreşi organizasyonunu gerçekleştirdiklerini anımsatan Uğur, “İnşallah önümüzdeki yıllarda sadece yağlı güreşlerin yapılacağı, modern bir kapalı er meydanını güreş camiasına kazandıracağız” diye konuştu.

YAĞLI GÜREŞ İÇİN TARİHİ GÜN

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugün Balıkesir’de tarihi bir günü yaşıyoruz” derken, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin ilk olağan genel kurulunun  binlerce yıllık geleneği olan yağlı güreşlerin geleceği için büyük önem taşıdığını vurguladı. Başkan Gürkan, ” Bugün yağlı güreşin hem gücünü hem asaletini diğer taraftan da muhteşem gelenekselliğini korumaya başladığımız tarihtir. Makam ya da mevki derdi olmadan yağlı güreşi bizden sonraki kuşaklara daha iyi bir şekilde teslim etmek istiyoruz” dedi. Gürkan, konuşmasının sonunda  tüm güreşseverleri 10-16 Temmuz’da gerçekleştirilecek Kırkpınar güreşlerine davet etti.

“ARTIK ULUSLARARASI OLMALI”

Vali Ersin Yazıcı ise, ‘Türk’ denince akla güreş sporunun geldiğini belirtirken, “Yağlı güreş bu ülkenin vazgeçilmezidir. Türkler her zaman güreşle anılacaktır” dedi. Yazıcı, yağlı güreşlerde uluslararası organizasyonların gerçekleştirilmesini diledi.

SEÇİMLER

Genel kurulda divan başkanlığına Yunus Emre Belediyesi meclis üyesi Hüseyin Köroğlu seçildi. Köroğlu, birliğin hayırlı olmasını dilerken, vefat eden tüm başpehlivanlar için dua okudu.

Gizli oyla yapılan seçimde, tek aday olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 53 oyla Birlik başkanlığına getirildi.  Meclis 1. Başkanvekili Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Meclis 2. Başkanvekili ise Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay oldu. Birliğin 2017 mali yılı bütçesi ise 800 bin TL. olarak belirlendi. Coşkun YAMAN (balikesirspor.web.tr)

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 272 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

Yağlı Güreşte Tarihi Gün için yorum yapılmamış

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

2 artı 14 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir