Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

Tıbbiyeli Hikmet’in Anıtı

23 Şubat 2017

Yakın tarihimizde özel bir yere sahip olan ama yeterince bilinmeyen Sivas Kongresi öğrenci delegesi , hemşehrimiz Tıbbiye öğrencisi Hikmet’in memleketi Savaştepe’ye anıtının dikilmesi konusunda yıllardır usanmadan gazete yazılarım, maillerim, dikkat çekmelerim nihayet sonucunu gösterdi ve bu yıl Tıp Haftasında Savaştepe’de “Tıbbiyeli Hikmet” Anıtı dikiliyor.

Aşağıdaki yazı Tıbbiyeli Hikmet ile ilgili 2011 de yayınlanan yazılarımdan . Sivas Kongresi yıldönümlerinde, Tıp Haftalarında paylaşmayı, bilmeyenlere hatırlatmayı kendime görev addetmiştim. Sonunda amacına ulaştı, ilgiyi bu yöne çekti.

Bu güzel haberi ve açılış davetini arkadaşım, Balıkesir Tabip Odası Yöneticilerinden Doktor Sezgin ÇETİN’ den almak ayrı bir  güzellik.İnşallah bir aksilik olmazsa orada olmak isterim.

Ama bu anıtı gördükçe, duyurdukça ” Türk öğrencisi nasıldır?”

“Kurtuluş Savaşında Türk Gençliği nasıl idi?”, ” Nasıl olmalı ?” sorusuna yaşanmış örnekleriyle yanıtlar verecek tarihi bir şahsiyet.

Oğlu rahmetli ünlü sunucu Orhan BORAN’a bile kayıtlarda geçen Giresun’un Karadenizdeki değil, Savaştepe olduğunu açıklamam çok zaman almıştı. İstanbul’da sanat gecesine de çiçek göndermiştim. Ama vefatından 8-9 ay öncesindeki telefon konuşmamızda o da kabul etmişti Savaştepe’li olduğunu. Allah rahmet eylesin.

Tıp camiasında her yıl gerçekleştirilen Ulusal Tıp Günleri’nin 2. sine abalarımız ve dostum Prof.Dr. Hamit Hocamızın destekleri ile Tıbbiyeli Hikmet’in adı verilmişti.

Dr.Hikmet Boran

2. Ulusal Tıp Günleri – UTG

10-11 Aralık 2011 Antalya

***

Yine ortak dostlar vasıtasıyla Tıp camiasındaki paylaşım, sunum , yazılarımız ile 2011 de Tıp Haftası’nda GATA’da öğrenciler tarafından hazırlanan oyunda ” Tıbbiyeli Hikmet” ağırlıklı oldu.  Bu nefis gösterinin ardından Tıbbiyeli Hikmet rolünü oynayan askeri tıp öğrencisi ve hemşehrimiz Necdet Bey ile ekteki fotoğrafı çektirmiştik.

Hemşehri Yazarlarımızdan değerli Vedat YAZICI ağabeyimiz de 2011 de yayınlanan “Barış’ın Trenleri ” eserinde Tıbbiyeli Hikmet ve anıtının dikilmesi çalışmalarımızdan bahsederek bizlere destek vermişti. Sağolsun, var olsun…

Bunca yıldır 5 Belediye Başkanınları, her dönem Balıkesir Tabip Odası Başkan ve yöneticileriyle paylaştığımız bu güzel kararı alan 2017 Balıkesir Tabip Odası yöneticilerimizi, Denetleme Kurulu Üyesi arkadaşım Dr. Sezgin ÇETİN’i, Savaştepe Belediye Başkanımız arkadaşımız değerli Turhan ŞİMŞEK ve emeği geçen, katkıda bulunan tüm yöneticilerimizi, yetkililerimizi kutluyor, teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Ülkemize, Türk Gençliğine, Savaştepe’mize , Balıkesir’imize, Tıp camiasına hayırlı uğurlu olsun.

Artık Tıbbiyeli Hikmet’in yaşadığı ev de gözden geçirilmeli, koruma altına alınmalıdır. Umuyorum ki böylelikle gelecek, ziyaret edecek çok kişi olacaktır.

***

Kimdir Tıbbiyeli Hikmet?

Sivas Kongresinin ilk günüdür 4 Eylül. Ve kongrede saltanat ve manda destekçilerinin gölgesinde yüreği bağımsızlık ateşi ile tutuşan bir genç çıktı ortaya.

Tıbbiyeli Hikmet Bey..

1901 yılında Balıkesir´in Savaştepe bucağında (O zamanki adı Giresun – daha eski Kiresun) doğan Hikmet Bey, Posta-Telgraf memurlarından Hakkı Bey´in oğludur. Hikmet Bey, İstanbul´da 1919 yılında Askeri Tıp Okulu´nda okumaktadır. Okulun öğrencileri Sivas´ta Mustafa Kemal Paşa tarafından vatanın işgalini önlemek için bir kongrenin toplanacağını öğrenirler.

Mustafa Kemal de “Gençlerin de görüşlerini almalıyız” diyerek Sivas´ta toplanacak olan kongreye 3 öğrencinin ( o zaman sadece İstanbul ´da tıp okulu) katılmasını ister. Bunun üzerine 1919 yılında Askeri Tıp Okulu öğrencileri Sivas Kongresi´ne 3 delege göndermek isterler. Üçüncü sınıf öğrencisi Hikmet Bey ve Yusuf Bey (BALKAN) delege seçilir ve aralarında para toplarlar. Ancak topladıkları 9,5 lira yani bir kişinin Sivas´a gidebilmesine yetecek miktardadır. Hepsi adına Tıp Öğrencisi Hikmet Bey Sivas Kongresine gönderilir.

Sivas Kongresine katılmak için Sivas´a uğurlanan, Askeri Tıp Okulu, askeri-sivil bütün tıp öğrencileri adına Sivas Kongresi´ne katılan Tıp Öğrencisi Hikmet Bey, Sivas Kongresinde ABD- İngiltere manda / himaye konusu telaffuz edildiğinde çok şaşırmış ve seçenek gibi düşünceler konuşulunca çok sert bir tepki göstermiştir. (Bazı kaynaklara göre ilk gün ilk oturumlar esnasında, bazı kaynaklara göre 3.gün ) Mustafa Kemal ´in de bulunduğu bir toplantıda tüm delegelere yüksek sesle “Beyler, Delegesi bulunduğum Türk gençliği beni buraya bağımsızlık yolundaki çalışmalara katılmak üzere gönderdiler. Mandayı kabul edemeyiz. Eğer manda fikrini kabul edecek olanlar varsa bunları şiddetle reddeder ve kınarız. Eğer manda fikrini kabul ederseniz sizleri hain ilan ederiz ” demiş ve akabinde Mustafa Kemal´e dönerek aynı çoşku ve kararlılıkla; “Paşam siz de manda fikrini kabul ederseniz sizi de reddederiz. Mustafa Kemal´i vatan kurtarıcısı olarak değil vatan batırıcısı olarak adlandırır ve lanetleriz” demiştir.

Herkesin bu kararlı itiraz karşısında şaşkın ve Mustafa Kemal´in tepkisini merak ettiği ortamda Mustafa Kemal Paşa Tıbbiyeli gencin çıkışını çok beğenir, mutlu olmuştur (Bazı kaynaklarda alnından öperek) ve hemen o meşhur cevabı verir: “Evlat içiniz rahat olsun. Biz azınlıkta kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. Manda da yok, himaye de yok. Parolamız tektir ve değişmez: Ya istiklal ya ölüm..”

(Bazı kaynaklarda) Sonra Tıbbiyeli Hikmet´i alnından öper ve “Gençler, vatanın bütün umut ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır. Gençlere güveniyorum” der ve katılanlara dönerek “Beyler görüyor musunuz, Türk halkının muhtaç olduğu güç, zaten Türk gencinin asil kanında mevcut” der .

Kongrede söylenen bu sözler, daha sonra Ulu Önder´in Büyük Söylev´in sonunda 1927 Ekim ´inde, “… Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur. ” olarak tüm gençliğin ülkesini, bayrağını seven özünün bağlılığı, devletinin güvencesi olarak ifade edilmiştir.

Kongrenin bitmesinden sonra İstanbul’a dönen Hikmet Bey, Kurtuluş Savaşı’nın başlaması üzerine arkadaşı Yusuf BALKAN ile birlikte Kuvayı Milliye’ye dahil olur ve Kurtuluş Savaşı’na katılır. Savaşın bitmesinden sonra İstanbul’a döner ve yarım kalan öğrenimini bitirip yurdun çeşitli yerlerde Doktorluk görevini özveriyle yapar.

Büyük Zafer ve Cumhuriyetin ilanından sonra Mustafa Kemal Paşa yakınındakilere ve meclis idarecilerine “Bize Sivas kongresinde çok güzel yol gösteren Tıbbiyeli genç vardı, onu bulun Mebus yapalım, vatana hizmet eder” der.

Ancak yeterince yapılmayan araştırmalarda (bazı kayıtlarda) “O Giresun ´lu, Giresun vekillikleri dolu” denir. Oysa O Giresun (ya da Kiresun) Karadeniz ´de değil, Balıkesir ´in ilçesi (o zaman bucağı) Giresun ´dur. Konu daha sonra Mustafa Kemal´e ulaşınca “İki tane Giresun olmaz, burası savaşın yapıldığı tepe, adı Savaştepe olsun” der ve M.Kemal ATATÜRK ün takdir ve teklifleri ile 10 Ekim 1934 tarihinde TBMM´de adı “Savaştepe” olarak değiştirilir.

Bir başka kaynakta M.Kemal´in talimatı üzerine mebus yapılmak üzere araştırıldığı, ancak bulunamayınca “ölmüş” dendiği, M. Kemal ´in çok üzüldüğü ancak o esnada Anadolu´da askeri hastenede (bazı kayıtlarda Yalova) Albay rütbesi ile başhekimlik görevinde bulunduğu belirtilmektedir. (M.Müfit KANSU).

Başka bir rivayette Mustafa Kemal´in milletvekilliği teklifi gönderdiği, bu teklif üzerine “Paşamın ellerinden öperim” deyip “Kendisine söyleyin burada ülkeme daha yararlı oluyorum” dediği, Bu yanıt kendisine aktarıldığı zaman Mustafa Kemal´in gururla gülümseyerek “Ben o değerli çocuktan böyle bir cevap bekliyordum” dediği de aktarılmaktadır. (Toktamış ATEŞ, Cumhuriyet 4 Eylül 1999)

Mustafa Kemal ´e bir toplantıda Söylev´in sonundaki o ünlü sözü üzerine “Koca ülkeyi gençlere nasıl emanet ettiniz Paşam?” diye sorulur.

M.Kemal çok güzel bir cevap verir:

“Ben Milli Mücadele´ye çıktığımda ordunun da halini gördüm, saltanatın da. Bir de bağımsızlık ışığı gözünden parlayan Dr.Hikmet´i…”

Cumhuriyetin ilanından sonra “BORAN” soyadını alır. Erken denecek yaşta, 46 yaşında veremden ölür.

Ölümüne neden olan verem hastalığına da sigara veya bakımsızlıktan değil, Tabip Yarbay olarak Sarıkamış’ta görevliyken soğuk ve kara rağmen özverili çalışması , karda mahsur kalan askerlere ulaşmaya çalışırken ısrarla ve uzun süre karda kalması sonucu ciğerlerini üşütmesi nedeniyle yakalandığı belirtilmektedir. Askerlerini kurtarır, onları tedavi eder ama kendisi üşütür, hastalığa yakalanır.

1945 yılında vefat eden Hikmet BORAN’ın mezarı Karacaahmet Şehitliğindedir.

Oğlu, 2012 yılında 84 yaşında iken kolon kanserinden kaybettiğimiz ünlü sunucu, tiyatro sanatçısı Orhan BORAN ‘dır. Torunu yine Tıbbiyeli, Beyin Cerrahı Burak Orhan BORAN’dır.

Genç öğrenci Tıbbiyeli Hikmet’in Sivas’ta vatan ve bağımsızlık coşkusuyla yürekli çıkışının günümüz gençlerine örnek olması, yaşadıkları ülke ve dünya gerçeklerinden kopuk , ilgisiz kalmamaları, yurt sevgisi ile sorumluluk bilinci konusunda fikir vermesi açısından bu genç Tıbbiyelinin doğup büyüdüğü Savaştepe’de artık bir anıtı olması hem yeterince bilinmeyen tarihi bir kişiliğin açığa çıkması, herkes tarafından bilinmesi, hem ulusal bağlılık ve sorumluluklar açısından geleceğin yöneticilerine ışık olması hem de böyle değerlerin unutulmayıp saygıyla anılması yönlerinden yararlı olacaktır.

Bu anıtın dikilmesi düşüncemi uygulamaya döken 11 Mart 2017 saat 10.30 da açılışı gerçekleştirecek başta Balıkesir Tabip Odası Yönetimi ve Savaştepe Belediye Başkanı Turhan ŞİMŞEK olmak üzere tüm dostları, yetkilileri kutlar, şükranlarımı sunarım.

Ankara’dan selam ve saygılarla.

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 476 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

Tıbbiyeli Hikmet’in Anıtı için yorum yapılmamış

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

7 artı 8 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir