Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

Beyin!

9 Haziran 2017

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Ahmet Edip Uğur, 14 Mayıs 2016 tarihinde oynanan 1461 Trabzon maçı öncesinde Balıkesirspor idmanına baklavalı bir ziyarette bulundu.

Ziyaretten büyük memnuniyet duyan Balıkesirspor başkanı Dr.Feyyaz Çiftçi, 11 milyon civarında bir ödeme gerçekleştirdiklerini, bu ödemelerin yapılmasında aslan payının sayın Ahmet Edip Uğur olduğunu söyledi.

Sayın Çiftçi‘nin o tarihte basına da konu olan açıklamasını lütfen dikkatle okuyalım.

” Büyükşehir Belediye Başkanımızın ziyareti takım içerisindeki oyuncular, teknik ekip ve bizim için çok büyük bir moral kaynağı oldu. Onun verdiği destekle daha iyi yerlere geleceğimizi biliyoruz. 4 Kasım’dan bu yana federasyon, bankalar ve oyuncu alacaklarıyla ilgili 11 milyon civarında ödeme gerçekleştirdik. Bu ödemeleri yaparken Büyükşehir Belediye Başkanımızın büyük desteğini gördük. Antrenman sonrası 40-45 dakika civarında özel bir görüşmemiz oldu. 4 nolu sahanın çimlendirilmesi ve tesis konusunda konuştuk. Mevcut antrenman sahasının yanında bulunan 4 nolu saha mayıs ayı sonunda çimlendirilmeye başlanacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur’a verdiği destek için teşekkür ediyoruz”


***

Aynı Feyyaz Çiftçi, 6 Haziran 2017 Salı günü yaptıkları basın toplantısında kongre kararı aldıklarını ilan ederek,

“Ortada gezen bir 20 milyon lafı var. Bu öyle bir dillendirildi ki Büyükşehir Belediye Başkanımız da buna inandı. Bizim bütün rakamlarımız resmi rakamlardır. Biz denetlenen bir kulübüz. Bize böyle bir para gelmedi. Bizim kulübümüze Kasım 2015’den bugüne kadar forma ve stat reklamları dahil gelen para 11 milyon 250 bin TL’dir. Bunun üzerine 20 milyon geldi diyenler bunun ne şekilde geldiğini ispatlamakla yükümlüdürler. Biz burada kendimize laf söyletmeyiz. Burada nasıl bir amaç güdüldü bilemiyoruz. Biz başkanımıza yapılan her yardımda teşekkür ettik. Kapısın aşındırdığımız oldu. Kapısında 4-5 saat beklediğim olmuştur bundan hiç gocunmadım. Biz belediye gittiğimizde dilenciler geldi diye gülenler oldu. Biz naptıysak Balıkesirspor için yaptık” dedi.


***

12 Mayıs 2016′da “11 milyon civarında ödeme gerçekleştirdik. Bu ödemeleri yaparken Büyükşehir Belediye Başkanımızın büyük desteğini gördük.” diye konuşan sayın Feyyaz Çiftçi,

6 Haziran 2017′de “ Kasım 2015’den bugüne kadar forma ve stat reklamları dahil gelen para 11 milyon 250 bin TL” diyerek kendi söylediklerini tekzip etti.

Takdir sizin.


***


Olayda çok ilginç kareler de dikkat çekiyor.

Örneğin;

Dün çarpıcı bir manşetle çıkan bir yerel gazetemizin künyesinde Hukuk Danışmanı olarak yer alan  Umut Kırtıl,

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u zorda bırakacak açıklamalar yapan Feyyaz Çiftçi’nin basın toplantısında yönetim kurulu üyesi sıfatıyla onun hemen yanıbaşında yer alarak ilginç bir fotoğraf verdi.

Sayın Feyyaz Çiftçi‘nin  son olarak randevu için aradıklarında  kendilerine “Balıkesirspor’un kapısına kilit vurun gidin. Edip Bey böyle söylüyor” dediğini iddia ettiği Yasin Sagay, taraftarların düzenlediği kurtuluş  yürüyüşüne katıldı.

Amatör branşlardaki sporcularına maddi ve manevi yardımı ne derece yaptığı tartışılan Altıeylül Belediye Başkanı sayın Zekai Kafaoğlu, iki maaşını Balıkesirspor‘a bağışladığını ilan etti.

Kısacası, hasta ameliyat masasında can çekişirken dahi yara bandı ve  pansuman tedbirlerle şifa arandı.

İşin gerçeği,

Hollanda seçimlerini kazanan Mark Rutte’nin  “Popülizmin yanlış türünü yendik!” söylemiyle yarattığı beyin fırtınasına şu an o kadar ihtiyacımız var ki…

***

Şimdi gelelimn “Şifa” ya da “Çare” nin ne olduğunu  açıklamaya,

1) Balıkesirspor Kulübü Derneğinin  son 10 yılına ait finansal tabloları ivedi olarak defter, kayıt ve belgeler üzerinden bağımsız denetim kuruluşlarınca denetlenmeli ve rapora bağlanmalı, çıkacak sonuçların standartlara uyup uymadığı, gerçeği yansıtıp yansıtmadığı alenen kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

2) Balıkesirspor’un iktisadi işletmeleri hakkındaki denetlemeler daha büyük bir ciddiyet ve özenle yapılmalıdır.

3) Bu 10 yıllık süreçte elde edilen gelirler, bağışlar, yardımlar ve yapılan harcamalar kalem kalem şeffaf bir şekilde önce kongre üyeleri, daha sonra kamuoyunca paylaşılmalıdır.

4) Balıkesirspor’un şu an içinde olduğu borç yükünün asıl müsebbibleri tespit edilerek ifşa edilmelidir.

5) Son 10 yıllık süreçte Balıkesirspor yönetimine gelen Başkan ve yönetim kurullarının olağan ya da olağanüstü genel kurullardan borçlanma yetkisi alıp almadıkları denetlenmelidir.

6) Denetim Kurulu tarafından Balıkesirspor’un iç denetiminin rutin ve basmakalıp ifadelerle değil de, defter ve belgeler üzerinden  yapılıp yapılmadığı detaylı olarak incelenmelidir.

7) Seçme ve sicil kurulu tarafından son 10 yılda yapılan üye kayıtları ve  kongrelerdeki hazırun listeleri incelenmelidir.

8 ) Son 10 yıllık süreçte  Divan Kurullarının Tüzükte açıkça belirtilen Balıkesirspor’un gelişmesini ve geleceğini ilgilendiren konularda Tüzük hükümlerine ve bütçe esaslarına uyulup uyulmadığını incelemek, sonuca göre alacağı kararlan Yönetim Kuruluna dilek ve öneri olarak bildirmek, gerekirse alacağı yeni kararları Genel Kurulu`na sunmak, Denetleme Kurulu`nun hazırlayıp sunacağı raporları inceleyerek, Denetleme ve Yönetim Kurulları`ndan bilgi ve açıklama istemek, raporlarla alakalı ilgilileri uyararak sorunların çözülmesini sağlamak, görevlerini yapıp yapmadıkları denetlenmelidir.

Aksi takdirde şu an var olan borç yükü kör kuruşuna dek ödense dahi, yukarda belirtilen kurullar sağlıklı, etkin  ve şeffaf bir işlerliğe kavuşmadıkları takdirde dönüp dolaşarak gelinecek nokta yine borç batağıdır.

Uzun lafın kısası şudur.

“Bundan böyle Balıkesirspor’da hiç bir şey yapanın yanına kar kalmamalıdır.”


***

3.4.1930 tarih 1580 sayılı Belediye Kanunu gereğince spor sahaları ya da alanları inşa etmek, yarışmalar düzenlemek yerel yönetimlerin görevleri arasındadır.

Ancak, toplumsal ve siyasi baskılar neticesinde Belediyelerin spor kulüplerine yardım yapma mecburiyetleri ön plana çıkarılsa da, yerel yönetimlerin ve yöneticilerin özellikle spor kulüplerine maddi yardım yapmalarının hukuk düzenimizde yeri yoktur.

Dolayısıyla, sayın Feyyaz Çiftçi‘nin basın toplantısında açıkladığı “Şanlıurfaspor’un kapattığı borç 36 milyon liradır. Elazığ Belediye Başkanı açıklama yaptı Elazığspor’a 60 milyon girdi sağlandı. Biz 1.3 milyonu yatırarak transfer tahtasını açamadık. Bu şehrin ayıbıdır.” söylemi, yukarıda belirtilen hukuki gerçeklerle örtüşmemektedir.

Buna rağmen Balıkesirspor yönetimine gelen hemen hemen her başkan ve yönetim kurulunun tek dayanağı ne gariptir ki yerel yöneticiler olmuştur.

Peki herşeyi yerel yönetimler ve yöneticiler yapacaksa, Balıkesirspor‘da  Başkan ve yönetim kurullarına neden ihtiyaç duyulmaktadır?

“Siz verin, biz idare edelim” anlayışı kabul etsek de etmesek de artık iflas etmiştir. Şehrimizi temsil eden kulübümüz bu tarz taşeron zihniyetlerle idare edilemez noktaya gelmiştir. Maalesef geçmiş yıllardan ders alınmamış, hep aynı kader ve acı sonun pençesinde Balıkesirspor‘umuz yine kurtarılmayı beklemektedir.

***

Artık gerçeklerle yüzleşip Balıkesirspor‘un kurtuluşunun pansuman tedbirlerle değil, şirketleşme ve halka arz ile mümkün olduğunu kayıtsız şartsız kabul etmeliyiz. Ancak bu sayede kurumsallaşma ve gerçek anlamda profesyonelleşme eşiği atlanabilir, gelir kaynaklarının arttırılması mümkün olabilir.

Yerel yönetimlere düşen öncelikli görevler ise, Balıkesirsporumuz’un kullanımına sunulacak modern spor tesislerinin inşaası, ileriye yönelik plan, proje ve kalıcı gelir kaynaklarını arttırma yönündeki çabalara gayrimenkul tahsisleri sağlayarak destek  olmaktan ibarettir. Bunun bir çok örnekleri mevcuttur.

Yerel yönetimlerin  Balıkesirspor‘a balığı vererek değil, balık tutmayı öğreterek daha büyük katkı yapabileceği unutulmamalıdır.

Dolayısıyla,  yeni dönemde Balıkesirspor’un elini gerçek anlamda taşın altına sokacak, vizyonu olan, kulübün bu gününü değil geleceğini kurtarmayı düşünen, el avuç açarak sürekli sızlanan değil, kaynak yaratma konusunda proje üreten, sportif başarıdan önce finansal yapıda bir denge oluşturan, ciddi, güvenilir, şeffaf ve saygın bir kulüp yapısı oluşturarak, futbol endüstrisinin bir parçası olmayı hedefleyen  beyinlere  ihtiyacı olduğu aşikardır.

***

SON SÖZ: Balıkesirspor’un kurtuluşu keselerde değil, beyinlerdedir.

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 1.236 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

Beyin! için yorum yapılmamış

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

10 artı 9 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir