Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

Boncuk Önemli Açıklamalar Yaptı

12 Eylül 2017

Balıkesirspor Baltok yönetimi basın mensuplarıyla City Meats’deki kahvaltılı basın toplantısında biraraya geldi.

10 Temmuz’da yapılan Olağan Kongrede Başkanlığa seçilen Remzi Boncuk ve yönetim kurulu, City Meats’te düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerle biraraya geldi. Kahvaltıya başkan Remzi Boncuk ile birlikte; yöneticiler İrfan Gündoğan, İrfan Sarıgül, Sadettin Akbaba, Harun Kızılgül, Murat Ustalı, Yusuf Demirbaş, Metin Yeşilağaç, Özkan Savran ve Sezai Doğan katıldı.
BONCUK 2 AYLIK SÜRECİ DEĞERLENDİRDİ
Balıkesirspor Baltok Başkanı Remzi Boncuk, yeni yönetim olarak 2 aylık bir süreci tamamladıklarını belirtip, ” Çok yoğun bir süreçten geçtik. Genel kurulun geç yapılması bizi biraz zorladı. Normalde genel kurul mayıs ayı içinde yapılıp transfer sürecine geçilmesi lazımdı. Ama biz 10 Temmuz’da göreve geldik.  Bundan sonra da başka zorluklar başladı. Devre arasından bu yana transfer yasağımız vardı. Bununla ilgili çalışmalar yapıldı. UÇK’da bir çok dosya vardı. FIFA’da transfer yasağımız vardı. Girişimlerimizin sonrasında 28 Temmuz’da transfer yasağını kaldırdık. 28 Temmuz’daki yasağın kalkmasından sonra bizim hızla çalışmalara başlamamız gerekiyordu. Takımımızın transfere ihtiyacı vardı. Bu süreçte de UÇK’da transfere engel bir borç listesi vardı. Bunların halledilmesi gerekiyordu. Bunun içinde kaynak yaratılması gerekiyordu. Bu miktarda 12 milyon TL civarındaydı. Biz önce ulusal kulüp lisansını çıkartmak için bir önceki yıldan sarkan borçları ödememiz gerekiyordu. Ulusal kulüp lisansını alabilmek için Jabbie ve Abdurrahman Dereli’ye olan borcu ödedik ve ulusal kulüp lisansını bu şekilde aldık.  Eğer bunu alamasaydık lige eksi puanla başlayabilirdik” diye konuştu.
24 DOSYAYI KAPATTIK, ASLAN PAYI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZIN
Sezonun başlamasıyla birlikte çalışmalarını sıklaştırdıklarını belirten Başkan Boncuk “Hep birlikte neler yapılabilir bunun üzerinde çalıştık. UÇK dosyaları üzerinde çalışmalara başladık. Bazı oyuncularla belki 20 sefer görüşüldü. Bir yandan da transfer edilebilecek oyuncuların elemelerinin yapılması gerekiyordu. Bugün 5 oyuncu transfer ettik ama belki 100 oyuncuyu gözden geçirdik. Bir ekipte kaynak yaratmaya çalıştı. Hem UÇK için hem de yeni oyuncular için. Çok uğraştık gerçekten ve transferin bitmesine 3 gün kala UÇK’daki dosyaları kapatarak transfer tahtasını açtık. Bugüne kadar UÇK’da kapatılan 24 tane dosya var. Bu dosyalar kapatılırken de sadece 740 bin TL banka kredisi kullandık. Yani bir borçla başka bir borcu kapatma şeklinde olmadı bu işlem. O yüzden de kulüp için çok iyi olduğunu düşünüyorum. Geleceğe dönük birçok sıkıntıyı aştık. Bu süreçte yönetimin dışında çok geniş bir ekip çalıştı. Tam bir takım çalışması yaptık. Bu süreçte mevcut oyuncularımız da bize çok yardımcı oldular. Kısmı ödemelerini yaptık onlara da buradan teşekkür etmek istiyorum. Bu kaynağın yaratılmasında aslan payı Büyükşehir Belediye Başkanımızın. Ona da çok çok teşekkür ediyorum. Onun sonucunda bugünlere geldik” dedi.
ŞEHİRDE MORALLER YERİNDE
Ligin ilk iki haftasında şanssızlıklar yaşadıklarını belirten Boncuk, “Takımımız lige aslında iyi başladı ama şanssız sonuçlar da aldık. İlk maçta hakem hatasıyla galibiyetten olduk. Erzurum maçında 40 yılda bir olacak şey başımızı geldi. Elimizde üç puanı kaybettik. Fakat bu bizim için erken bir uyarı oldu sonra üst üste 2 galibiyet alarak nefes aldık. Bu süreç bize gösterdi ki transfer şart. Çünkü takımın kapasitesi belli. Bunun sonucunda takviyelerimizi yaptık. Şunu belirtmek istiyorum. 2 maç üst üste kazanmak güzel bir şey. Şehirde moraller yerinde. Pozitif bir hava var. Herkes umutlu ama lig çok uzun bir maraton. Sırf sahadaki sonuca odaklanıp hareket etmek doğru değil. Sabırlı olmak gerekiyor.  Şehirde herkesin yürekten istemesi gerekiyor. Şuan takım içinde güzel bir hava var” diye konuştu.
15 MİLYON ÖDEME YAPTIK, 2.5 MİLYONLUK BORÇ İÇİN 11.5 MİLYON ÖDEYECEĞİZ
Göreve geldikleri yaklaşık 2 aylık sürede 15 Milyon liralık bir ödeme yapıldığını belirten Boncuk, “Biz göreve geldiğimiz zaman genel kurulda açıklanan bir borç rakamı vardı. 20 milyon 300 bin TL gibi. Daha önce basın açıklamasında bu rakamın muhasebe açısından % 100 doğru olduğunu belirttim. Ama burada dövize bağlı borçlarımızda sözleşme tarihindeki kurlar baz alınıyor. Ne zaman ödeme noktasına geliyorsunuz güncel kurdan ödüyorsunuz. Zaten yabancı oyuncuların hepsinin sözleşmesi döviz üzerinden. Ben o gün hesaplama yaptırdığımda bu borç 29 milyon TL civarındaydı. Bunu da bir kez daha açıklamış olayım. Bunu ödemeye gittiğimizde mahkeme masrafları avukat masrafları da ekleniyor. 15-16 milyon da yeni sezon bütçesi belirledik. 45-46 milyonluk bir tablo ortaya çıktı. Biz bu 2 aylık süreçte 45-46 milyonluk tablonun da yaklaşık 15 milyonunu ödedik. Bunun 12 milyon TL’si UÇK ve FİFA dosyaları, 500 bin TL eskiye dönük borçlar 2.5 milyon TL’de bizim güncel harcamalarımız.  Bunlar nedir futbolculara ödenen ücretler deplasman masrafları gibi. Geriye kalan da 17,5 milyon ödememiz gereken borçlar var. Yapılacak olan şey bunları nasıl ödeyeceğimiz. Yaklaşık 7 oyuncuya borcumuz var. Ama bunlarda büyük miktar olanlar.  Bunlarla ilgili de yapılandırma görüşmeleri yapacağız. Tabi bunlar yaratılacak kaynaklara göre olacak. Yalnız belirtmek istediğim bir şey var. Gerçekten insanın kanına dokunuyor. Bir futbolcu kulübe geldiğin 1-2-3 yıllık sözleşmelere imza atıyor. 3 yıllık sözleşme imzaladığında siz birinci yılın sonunda ayrılmak istediğinizde sorunlar çıkıyor. Siz futbolcuyla kötü ayrıldığınızda 2 sorun yaşıyorsunuz. Futbolcular bir kere kırgın ayrılıyor.  Bir de örnek vereyim bir futbolcunun o tarihte 49 bin euro alacağı var. Ama futbolcuya 350-400 bin Euro para ödüyoruz. 98 bin Euro alacağı olan oyuncuya 500 bin Euro ödeniyor. Bir futbolcu var o tarihte alacağı 250 bin Euro ve şuan kapatmadığımız dosyalardan biri. En kötüsü bu ve rakam 1 milyon 200 bin Euro. Buna avukatlık ve gecikme zamlarını da ekleyin rakam 5 milyon TL’yi geçiyor. Biz Balıkesirspor Baltok olarak isim hakkını 5 milyona sattık, bir oyuncuya ödeyeceğimiz para 5 milyon TL. Ben bunları şunun için örnek gösterdim. Eğer zamanında bu oyuncular ile iyi ayrınılsaydı böyle olmazdı. Bu Türk futbolunun kanayan bir yarası. Bu hatalar maalesef bizim kulübümüzde de yapıldı. 2.5 milyona bitecek şeyler için 11.5 milyon TL ödemek zorundayız” diye konuştu.
Transfer yaparken ince eleyip sık dokuduklarını belirten Remzi Boncuk, “Yönetici arkadaşların bazı kararlar alırken çok dikkatli olması lazım. Biz geçmişin borcunu ödüyoruz. Kimse kimsenin geleceğini ipotek altına almamalı. Bu sadece bizim kulüpte değil bütün kulüplerde olan bir durum. Bütçeleme, harcama kararları, transferlerin doğru yapılması çok önemli. İşin bütçe kısmında kimsenin macera aramaması lazım. Bizim de bu sene yaptığımız transferlerde 2 nokta var. Bir teknik ekibin görüşleri diğer kısmı ismi ise işin mali kısmı. Bizim yaptığımız transferle ligde fiyat kalite endeksinde en iyi transferler. Bu transferlerin katkısının ne olacağını zaman gösterecek. Neticede bir futbolcuyu alırken geçmişteki başarısına bakıyorsunuz. Bir ürün değil bu. Mutlaka geçmişteki başarısı esas oluyor. Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Transfer edilen 5 oyuncunun maliyeti 500-550 bin euro civarlarında” diyerek sözlerini tamamladı.
Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 1.008 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

Boncuk Önemli Açıklamalar Yaptı için 1 yorum yapılmış

  1. nevzat demirkaynatan diyor ki:

    helal olsun başkan boncuk yolun acık olsun söyleyecek bir şey yok helal olsun sana daha önce neredeydin dikkat et yoluna taş koydurma dürüst çalışana rahat bırakmazlar sevgili başkan

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

9 artı 2 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir