Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

3 Puan Silme Cezası ve Sonrası…

21 Eylül 2017

Demek ki; bir yerlerden para bulup ödemek çözüm değilmiş.


TFF Ulusal Kulüp Lisans Kurulunun Sportif, Altyapı, Personel, Hukuki ve Mali Kriterlere göre incelemeleri neticesinde 3 puan silme cezası alan Balıkesirspor Baltok yaşadığı şoku atlatmaya çalışıyor.

Kulüp tarafından yapılan açıklamada,  3 puan silme cezasının Andre Santos’un  586.000 Euro, Nuno Andre Coelho ‘nun ise 1.203.000 Euro alacaklarının neden olduğu  belirtildi. 2 gün içerisinde 7.500.000 TL’lik ödeme yapmalarının mümkün olmamasından dolayı 3 puan silme cezası ile karşı karşıya kaldıkları vurgulandı.

Bu açıklamaların ne derece tatmin edici olduğu tartışılırken, Balıkesirspor Baltok’un özellikle FİFA dosyaları konusunda sınıfta kaldığı da bir gerçek. Şu ana dek olan oldu ama, bundan sonra şayet profesyonel bir destek alınmadığı takdirde hem ödemeler, hem de olası yeni yaptırımlar konusunda büyük sıkıntı yaşanması kimseyi hayrete düşürmeyecek. (Kayseri Erciyesspor ve Kocaelispor örneklerinde olduğu gibi) Bu konuda Balıkesirspor Baltok Kulübünün açıklamasında “…………..Bu iki dosya ayrıca şu anda FIFA disiplin komitesindedir ve oradan da bir ceza gelme riski vardır.” söylemi herşeyi alenen ortaya dökmektedir.

İŞTE GELİNEN SON DURUMUN ÖZETİ

1) Ulusal Lisans Kurulunun verdiği hüküm 31 Mart 2017 tarihi itibariyle çözümlenmeyen FİFA dosyalarına aittir. Dolayısıyla bu iki dosya ile birlikte diğer dosyaların da kulüp açıklamasında belirtildiği gibi lisansa engel bir borç olarak görünmemesi mümkün değildir. Ayrıca,  (Kulüp açıklamasında belirtildiği gibi) Andre Santos dosyası şayet 31 Mart  2017 yılına dek çözüme kavuşmuşsa, böyle bir borçtan Balıkesirspor’un sorumlu olması DA mümkün değildir. Ancak, Andre Santos için yapıldığı açıklanan ödeme 31 Mart 2017 tarihinden sonra yapılmışsa, Balıkesirspor Baltok Kulübünün bu ödemelerle ilgili belgeleri FİFA’ya ve TFF’ye sunması gerekirdi. Şayet bu yapılmamışsa çok büyük bir yönetimsel hatadır. Bunun yanında ödendi denilen dosyalar ile ilgili detaylı  açıklamalarının yapılmaması da dikkat çekicidir.

2) Balıkesirspor Baltok Kulübünün açıklamasında belirttiği gibi 2 gün içerisinde 7.500.000 TL’lik ödeme yapma mecburiyeti yoktu. Andre Santos ve Nuno Andre Coelho‘nun avukatı Duerto Costa ile iritbata geçilip mevcut borç için anlaşma yolu aranabilirdi. Bu anlaşma sözle, parayla, taksitlendirme ile ya da şartları belli edilen bir ödeme planıyla yapılabilirdi. Karşılıklı güven ve anlayışla varılacak bir uzlaşmadan sonra durum FİFA ve TFF’ye bildirilmesi halinde,  Balıkesirspor Baltok Kulübü hem Ulusal Lisansını alabilir, hem de 3 puan silme cezası ile karşılaşmazdı.

Örneğin, FİFA ile ilgili 39 dosyası bulunan MKE Ankaragücü, bu dosyaların  36′sını yapılandırılmış, peyder pey 36 dosya ile ilgili borçların tamamı yıllara yayılarak ödemiştir.

3) Balıkesirspor Baltok Kulübünün yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 aylık süreçte futbolculara ve kulüplere toplam 12.500.000 TL’lik (yaklaşık 2.989,00 Euro)  geçmiş dönemlerden kaynaklanan borç ödemesi yapılarak problemli 34 dosyadan 27 tanesi kapatıldığı belirtilmiştir. Bu büyük bir rakamdır. Ancak, Balıkesirspor Baltok Kulübünün bu ödemelerin tamamını yapmak yerine anlaşma yoluna gitmesi daha mantıklı bir çözüm olur, her borçlu kulüp gibi futbolculara belirli bir ödeme planı sunulup anlaşılabilir, borç uzun vadeye yayılabilirdi.   Bu şekilde 12.500.000 TL’nin  (yaklaşık 2.989,000 Euro) en az 1.000,000 Euroluk kısmını kulüp kasasında tutulabilirdi.

4) Balıkesirspor Baltok Kulübünün Tahkim Kuruluna başvurarak 3 puan tenzili cezasını telafi etmesi mümkün değildir. Zira sözkonusu ceza  FİFA nezdinde yapılan değerlendirmelerden sonra açıklanmış, geri dönüşü de imkansız hale gelmiştir. Üstelik Mart 2017 ve Temmuz 2017 tarihlerinde 2 kez uzatma alındığından dolayı kulübün sicili bozulmuşken.

5) Profesyonel bir kulüp olan Balıkesirspor Baltok, Profesyonel bir yardım almadan özellikle FİFA ile ilgili sorunlarını çözmesi mümkün değildir. İlerleyen dönemde ekstra puan silme, transfer yasaklarının gelmesi ve bir alt kümeye düşürülme cezaları gelmesi de kuvvetle muhtemeldir.


Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 1.656 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

3 Puan Silme Cezası ve Sonrası… için 1 yorum yapılmış

  1. kibarcik diyor ki:

    işte profesyonel kulupte amator zıhnıyet gorevlendırılse boyle sakarlıklar olur kulup muduru genel kaptan TFF ve UEFA transfer kurallarını adı gıbı bılmelıdır işi bi,len bırı gelmelıdır acılen rahmetlı pomak orhan zamanında oyle bır sey olmmamıstır FB de fdenızlı zamanında yabancı oyunusınırı gecen davranısı ıle rezıl oldu hemen tedbir alınmalıdır

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

4 artı 9 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir