Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

“İyi Sınav Verdik”

14 Ekim 2017

Berat Alphan: Çalışmalarımızın meyvesini topluyoruz.


Bu sene ilk kez World Tour kategorisinde koşulan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Yarış Direktörü olarak görev yapan Türkiye Bisiklet Federasyonu AS Başkanı Muhammet Berat Alphan, organizasyonun eksiksiz ilerlemesi için çok çalıştıklarını dile getirdi. Hazırlıklarını uzun bir süre önce başlattıklarını vurgulayan Alphan, hem UCI’dan (Uluslararası Bisiklet Birliği) hem de takımlardan olumlu geri dönüşler aldıklarını belirtti.

Bisiklet yarışlarını organize etmenin zorluğuna değinen Muhammet Berat Alphan “Dışarıdan bakıldığında üç dört saatlik bir yarış gibi görülse de bizim için aylar süren bir hazırlık dönemi oldu. Bunun içerisinde güvenlik, sporcuların kalacağı oteller, transferler, takımların istekleri, takımlara onların dilini konuşan mihmandarlar ayarlama gibi 20’nin üzerinde özel kalem var. Ama biz bu süreci çok erken bir dönemde başlattığımız için organizasyona hazırdık. Bu sene UCI ana gündem maddesi olarak yarış güvenliğini ele aldı çünkü yıl içerisinde birçok World Tour yarışında kaza oldu. Bu kazaların yaşanmaması ve sporcuların rahat bir şekilde finişe ulaşmaları adına çeşitli önlemler aldık. Şu ana kadar da hiçbir sorun yaşamadık. Umarım bu şekilde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“2017’de iyi bir sınav verdik”

Hazırlık sürecinde Cumhurbaşkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile yaptıkları toplantılarla yarışı en iyi nasıl organize edebileceklerini konuştuklarını belirten Alphan, organizasyonu spora ve ülkeye yatırım olarak gördüklerini dile getirdi. Berat Alphan, UCI World Tour Yarışları Teknik Delegesi Jean Francois Pescheux’nün ikinci etabı yerinde takip etmesinin kendileri için önemli bir sınav olduğunu belirterek “Biz bu sınava hazırdık. Telsiz sistemleri, timing çalışmaları, konaklamalar ve yarışa ilişkin her şeyi teker teker kontrol etti. Etap sonunda birlikte yaptığımız toplantıda ‘Ben bu sene 10’a yakın World Tour yarışına gittim ve hepsinde görev aldım. Büyük Turlar ve klasiklerin sonrasında en iyi yarış Türkiye Bisiklet Turu’ ifadelerini kullandı. Takımlar da yarıştan memnun olduklarını ve burada gerçekten bir World Tour yarışında mücadele ettiklerini hissettiklerini ilettiler. İlk kez World Tour kategorisinde koşulan bir yarış olarak bunları duyduğumuza çok sevinsek de bu bizim için yeterli değil” yorumunu yaptı.

“Yeniden nisana dönebiliriz”

Yarış direktörü Muhammet Berat Alphan 2017’de takımlar konusunda tek eksiklerinin katılım olduğunu belirtti. Yine de bu eksikliği organizasyona hiç yansıtmadan yarışı düzenlemek için çalıştıklarının altını çizen Alphan, Amerikan Trek takımının kendilerini çok güvende hissettiklerini ve yarıştan memnuniyetlerini ilettiklerini söyledi.

2019 yılında Türkiye Bisiklet Turu’nun daha önceki senelerde olduğu gibi nisan ayında düzenlenebileceğinin sinyallerini veren Alphan, “Biz ülkemizin tanıtımı açısından en iyisini istiyoruz. Bizim için iyi takımların ve iyi sporcuların katılımı çok önemli. 2018 takvimi açıklandı, yarışı yine ekimde düzenleyeceğiz ve önümüzdeki hafta takımlara davetiyeleri göndereceğiz. Şubata kadar gelecek geri dönüşlere göre 2019’un tarihini de netleştireceğiz. Nisana çekersek katılım nasıl olur, ekimde kalırsak katılım nasıl olur bunları takımlarla görüşüyoruz. Ekipler Tur’un nisan ayında düzenlenmesi durumunda İtalya Bisiklet Turu için güzel bir hazırlık olduğunu söylüyor. Takımların bunu dile getirmeleri bizim için iyi bir haber” dedi.

“Gelecek sene World Tour takımlarının sayısı artacaktır”

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun seviyesini gelecekte daha da yukarı çekmek için çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Alphan, sözlerini “Geçtiğimiz süreçte eski UCI Başkanı Brian Cookson ve ekibinin bence bazı çelişkili kararları vardı. Örneğin, Kaliforniya Turu’na continental takımların kabul edilip Türkiye Turu’na kabul edilmemesi gibi. Bu bir çifte standarttır. Biz World Tour sözleşmesini imzaladığımızda UCI, 10 World Tour takımının katılımını garanti etmişti. Ama üç ay sonra bu garantiyi kaldırdılar. Yeni başkan David Lappartient ise bu konuya çok hassas yaklaşıyor. 2018 başında bu konuyu çözüme ulaştıracağını bize iletti. UCI yeni yılda bu yarışa 10 World Tour takımının katılmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum” şeklinde noktaladı.

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın

Bu yazı 399 kez okundu.

DİKKAT!: Bu sitede yayınlanan tüm haberler www.balıkesirspor.web.tr’ye aittir. Görsel-yazılı meteryallerin, köşe yazılarının ve görüşlerin tamamı yada bir kısmı kaynak gösterilse dahi alıntı yapılarak kullanılamaz.

Yorumlar

“İyi Sınav Verdik” için yorum yapılmamış

Yorum yap

(Kişilik haklarını rencide edici, eleştiriyi aşan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmamaktadır)

3 artı 3 işleminin sonucu nedir ?
Please leave these two fields as-is:
Önemli! Yorumunuzu gönderebilmek için güvenlik amaçlı matematik sorusuna doğru cevap vermeniz gerekmektedir