Balıkesirspor'un açılış sayfası

BALIKESİR'in takımı BALIKESİRSPOR hakkında herşey. Balıkesir futbol ve spor hayatının kalbi burada atıyor.

TARİHÇE

14 Ağustos 2010

1965 yılı Nisan ayında futbol federasyonu başkanı merhum Orhan Şeref Apak imzalı olarak Balıkesir Beden terbiyesi bölge müdürlüğüne bir yazı gelir. Bahse konu yazıda ülkemizde Anadolu’ya yayılması planlanan ve organizasyonu başlatılan 2.profesyonel Türkiye futbol liginin devam ettiği ortamda Balıkesir ilinde profesyonel takım kurma hakkı olduğu belirtilir.Bunun üzerine beden terbiyesi il müdürü Merhum Selman Doğuşkan il merkezindeki kulüp temsilcilerini o günlerde Atatürk Stadı kapalı tribün altındaki il binasında toplayıp yazının içeriği ile ilgili bilgi verir .İlimizdeki kulüp temsilcileri olan o günkü yöneticiler profesyonel takım kurmanın büyük mali külfet getireceğini dikkate alarak suyun kaynağının bulunması gerektiğini ve taşıma suyla değirmen dönmeyeceğini söylerler. Dolayısıyla bu profesyonel futbol takımı kurulması teklifinin de ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilir. Bunun üzerine imza altına alınan bu karar cevaben Futbol Federasyonuna iletilir.
Gelişmeler bu yönde sürerken , Bandırma ilçemiz dönemin milletvekili Fenni İslimyeli aracılığıyla futbol federasyonuna müraccata bulunur.Müracaat üzerine 1965-1966 futbol sezonunda Bandırmaspor Türkiye profesyonel 2.ligine alınır. İlçe takımımız Bandırmaspor tüm müsabakalarını Balıkesir Atatürk satadında oynar.Aradan bir yıla yakın bir zaman geçtikten sonra şehir kulübünde yapılan toplantıda Balıkesirspor ’un kurulması için bir müteşşebis heyet teşkil edilir. Ancak futbol federasyonuna müracaata yapılan cevap ilinizde profesyonel futbol takımı var.Aynı ilde 2 profesyonel takım olması mümkün değil denerek red cevabı gelir.
İlimizin yetiştirdiği müstesna futbolculardan merhum Sebahattin Erdiniz ordu milli takımıyla dünya şampiyonu olan kadrodaki değerli arkadaşlarının yardım ve desteğini ister. Ve bunun sonucunda futbol federasyonu gerekli müsadeyi verir .Federasyon başkanı Orhan Şeref Apak ve kurul üyeleri değirmen boğazında danalar ,kuzular kurban edilerek karşılanır.Belediye binası önünde halka hitaben yaptığı konuşmada işlemlerin içinde bulunulan sezona yetişemeyeceği gerekçesiyle 9 haziran 1966 tarihinde 137 sicil nosuyla resmi tescili yapılan Balıkesirsporun 1967-68 futbol sezonundan itibaren Türkiye 2.lig fikstürüne dahil edileceği beyan edilir.

Deplasman galibiyetiyle başladık

1966 yılının Ağustos ayında federasyonca çekilen kura sonucunda Balıkesirspor kulübü ilk maçını Malatya’ da Malatyaspor’ la yapacaktı. Hazırlıklar yapıldı 4-5 otobüs ile Malatyaya gidildi. Orada yapılan tarihi maçı Balıkesirspor üstün ve ezici bir oyundan sonra 3-1 gibi açık bir farkla kazandı.Sevinç ve başarı hamlesi Malatyadan başlatılıp Balıkesire yıllar önce getirilmiş oldu. Tüm Balıkesirliler büyüklü küçüklü her yaştaki kişiler Balıkesir sporu değirmen boğazında karşıladılar.Konvoylar halinde şehrin mahalle ve sokakları gece davullar zurnalar çalınarak dolaşıldı. Malatya zaferi sonrası Balıkesirspor’ un şehrimizde yapılan tüm maçları seyretmek için yüzlerce bayan seyirci gelirdi stadyuma…
Bugünkünden daha çok meraklı spor severlerle dolar taşardı stadyum . Ayrıca, ilçelerimizdende her zaman otobüslerle binlerce meraklı gelir giderdi. Ve yine yakın deplasmanlı maçlara hemen hemen Balıkesir spor severler özel arabalarıyla kiraladıkları otobüslerle ve hatta özel olarak kiraladıkları trenlerle giderlerdi .Bir kelime ile yalnız bırakmazlardı Balıkesirspor‘u.. Futbolculara özel pirimler ,büyük hediyeler verilirdi..Balıkesirspor en parlak devirlerinde ve 1. kümede oynayan takımlar ayarında futbolculara sahipti ..8-10 yıl sürdü bu heyecan fırtınası şehirde ..Bu ilgi ,bu yürekten sevgi ve Balıkesir tutkusu .Şehrin en varlıklı kişileri ya başkan oldular ya da yönetimde görev aldılar.Birlik ve beraberlik ruhu hakimdi her yerde ve herkeste..
Bu arada balıkesir’e bağalı Bandırma’mızın ikinci Türkiye liginde yer alması , liglere katılıp maçlarının Balıkesir Stadında yapılması hususunda Ankara’daki yetkilere bilgiler sunulmuştur.Bu bakımdan ,Balıkesir İl Merkezin’ de de bir profesyonel kulüp kurulmasına kadar tabii bir şeyin olmayacağı tezi üzerinde durulmuş ,bu görüş ve direnişler karşısında Balıkesirspor’ un da ikinci ligte oynatılması için prensip kararına varılmıştır.
Beden terbiyesi Genel Müdürlüğü ile Futbol Federasyonunun vaadleri ve kararları, Balıkesirspor severleri ,esnaf’ı , tüccarı,otelcisi ve lokantacısı tarafından olumlu ve sevinçli karşılanmıştır.
Ankara‘ya giden heyet Balıkesir’e döndükten sonra şehrin ileri gelen kişileri , kulüp yöneticileri ,bölge idarecileri ,ve iş adamlarıyla çeşitli yerlerde sık sık toplandılar yapılmış ,Ankara ‘da ceryan eden konuşmalar ve Balıkesirspor kulubünün ikinci milli lige alınması
Üzerine varılan anlaşmalar ve bu toplantılar da anlatılmıştır.

PARA TOPLAMA KAMPANYASI

Balıkesirspor Kulübünün Resmi formaliteleri ikmal edilip gerekli müsadeler alıntıkdan sonra şehirde para toplama kampanyaları başlamıştır.İlk olarak ordanat okulunun bandosu eşliğinde Yönetim kurulu , başkan ve üyeleri ile tüm Balıkesir gençleri, spor severler Belediye binası önünden başlamak üzere Anafartalar ve Milli Kuvetler caddeleri ile Paşa camii çevresini ve şehrin diğer semtleri ni baştan başa Atatürk abidesine çelenk koymuşlardır.
Diğer taraftan o zamanın Emlak kredi Bankası Müdürü Fethi Başeden ,Belediye reisi Hüseyin Baştuz ,Hurşit Kangal, Münir Yenal ve daha bazı tanınmış kişiler çarşıdaki mağazaları , dükkanları iş yerlerini sanayi bölgelerin ve fabrikaları aralıksız olarak 10-15 gün dolaşmış , Balıkesir spora (1.000.000.TL’nin)üzerinde fevkalade büyük bağışlar toplamışlar ayrıca Sırrı Yırcalı , yardımlarını maddi ve manevi olarak yapmakta öncülük etmiştir.Bunlardan başka bankalrada hesaplar açılmış sinemacılar ,haftalık ve günlük gelirlerini 15 gün için Balıkesir spora bağışta bulunmuşlardır.
Şehrimizde yeni kurulan Balıkesirspora karşı halkımızın gösterdiği ilgi, sevgi ve yapılan her çeşit yardımlar Balıkesirirn 75-80yıllık spor geçmişinde görülmüş fedakarlıklar değildir.
İşte bu işten sevgi hamlesi içinde hazırlanan Balıkesirspor,daha önceden tespit edilen 7-8 futbolcuyu İstanbul ve çevre kulüplerden transfer etmiş, ilk antrönör olarakta Avusturya’dan yeni gelen Fenerbahçe Kulübünün eski kalecilerinden Şükrü Ersoy’la anlaşmıştır.

O BİR EFSANE

Balıkesirli  otobüsçü Pomak  Mustafa’nın oğlu Faut Seyrekoğlu.. ailesi aslında futbol oynamasına hep karşı cıkmış..Ama o’nda bu aşk 17 yaşındayken genç milli takımın kapılarının açılmasına sebep olmuş …

Kaptan Fuat 1947 doğumlu . Sanat okulunda okurken Doğan Hilal ve Karesi takımlarının amatör olarak formasını giymiş.. Ordu milli takımında oynayan Sebahattin Erdiniz’den sonra beklide Balıkesirde milli formayı giyen 2. futbolcu.Zamanın iyi futbolcuları ve sonrasının Türkiye ligi yıldızları olan Altaylı Mustafa Denizli ,Fenerbahçeli Cemil Turan Eskişehir  sporlu Ender Konca, Beşiktaşlı Zekeriya Gökalp, Galatasaraylı kaleci Yasin  Özdenak, Fenerbahçeli kaleci Yavuz Şimşek ,Kaptan Fuat’ın genç milli takım dayken birlikte futbol oynadığı isimler ..

KENDİ AĞZINDAN BALIKESİRSPOR’UN İLK YILLARI

“1966’da kurulan   takımımız 1967 sezonunda 2.ligde oynamaya başladı.Şükrü Ersoy antrenör olarak başımıza getirildi.Türkiye çapında elemeler yapıldı.Kadroya Balıkesirli gençlerde dahil birçok futbolcu takviye edildi.

Kocapabuç Nevzatlar ,Çete Tanerler ,çekirdekçi Erdinçler , hep bu ilk kadroda ki unutulmayan isimlerdendir.

Kaptan Çoşkunu unutmamak gerek. Çoşkun ağbi Beşiktaştan gelmişti.2.lig şampiyonluğu yaşadığımız dönemde ise Sakarya’dan (ayı-sarı)İhsan Feriköylü yada Altaylı Altınkafa Mahmut , Feriköyden pır pır Rıdvan , Tango Niyazi ,kaleci Pasaklı Necdet .O yıllarda Atatürk stadı tıklım tıklım dolardı. Kömür tozuyla karışan zımpara gibi sahada delinmedik yüzülmedik yerimiz kalmıyordu.ama mücadelede kora kordu. Herkes ne varsa ortaya koyardı. Seyirci muhteşemdi.Balkes sesleriyle inletmyey başladıklarında sahaya fişek gibi koşarak çıkardık Zaten genelde takımda iyi havayada girmişiz önüne gelenide deviriyorduk.Gerçektende çok güzel günlerdi onlar . En azından Balıkesir şehrinin futbol takımıyla heycanlandığı gurur duyduğu zamanlardı.

FUTBOL YAŞANTISI BOYUNCA 2 KIRMIZI KART

Kaptan Fuat Seyrekoğlu sahaların beyfendisi olarak adından bahsettirirdi oynadığı sürece.gercekte tam bir kaptan olarak davranış sergiler tayfalarına..

Ama bir anısı var ki tayfaları açısından mı desek yoksa kaptan için mi desek  belki biraz talihsizlik

2 kez kırmızı kart gördüm diyor kaptan Fuat, birisinde hakem Yalçın Darıcı ‘ya bir pozisyon sonrası itiraz ettik. Atarım dedi. “döndüm””sıkıysa at dedim”. O da sıkıymış attı.

2. Kırmızım ise maç oynanırken defansta kendi takım arkadaşlarım arasında bir itiş kakış oldu, sonraları Fenerbahçe’de  de oynanan Nezihi (deli) vardı. O nu hatalı gördüm müdahale edip sahanın ortasında tokatladım .Elbette uygun değildi hakemde beni oyun dışı bıraktı..

BU SENEDE ÇOK ŞEY YAŞANIR

Her ne kadar 35-40 yıl öncesiyle bugün hiçbir şekilde kıyaslanmasada  ben Balıkesir sporun bu sezon 3.ligde başarılı olacağını sanıyorum .Emin başkanın oluşu takım için bir avantaj yöneticilerle uyumu öyle Belediye Başkanı Sabri Uğurunda destekleriyle 2.lig uzak değil .Gerekli takviyeler yapıldıktan sonra Balıkesir spor 1.lige değil ama 2.lige hazır olur ve 2.ligin kalitesi olarak da mücadele eder.

YİĞİT  NAMIY’LA ANILIR

O nu  sevmeyen yok… Kaba görüntüsünün altında aslında deli bir yürek yatıyorİhsan Özbek kendisine “Ayı” lakabını takanlar için “Sağolsunlar hepsi benim kardeşlerim diyor.
Muhafız alayında askerliğini yapan ve aynı zamanda genç milli takımda forma giyen kısık gözlü sapsarı saçlı tatlı sert futboluyla dikkat çeken bir genç..
Genç milli takım kaptanı Bursa sporlu Vedat elinden tuttuğu gibi “ seni Bursaspor’a götürüyorum diyor” o da tamam kaptan deyip Bursalı idarecilerle masaya oturuyor. O zamanlar amatör olarak Sakaryaspor’da forma giyiyor.İhsan Özbek…
Bursaspor ise ligin güçlü ekiplerinden … Vedata dönüyor “Kaptan kaç lira istenir, ne diycen ben anlamam bu işlerden” deyince Vedat ta ona “ sen 120bin lira istersin .” diyor.. Netice 80bin liraya İhsan Bursa sporla söz kesiyor. Sonrasını futbolcunun kendi ağzından aktaralım…
Bursalı idarecilerle 80 bin liraya tamam dedikten sonra beni Uludağ da Beceren otele kaçırdılar. Daha imza atmadık. Bu arada yeşil bir şavrole sürekli peşimde beni takip ediyor. Neler döndüğünü anlamış değilim. Huylandım. Fırsatını yakaladıkça bana seni Balıkesirspor’ a kaçıracağız diyorlar.. Bursalılarda huylandı beni Uludağ ‘dan alıp Oylat kaplıcalarına götürdüler . Yeşil Şavrole gene peşimde . O zamanlar tanımıyorum . Arabada kulüp müdürü olduğunu öğrendiğim Pomak  Orhan la daha sonra yönetici de olan Aydın Kapçak var.Atladım onlarla geldim Balıkesir e… O zaman Şehir Kulübü muhteşem .Anaonslar, alkışlar önümede koydular 100bin lirayı Kervansaray’da… Ulan hepsi beşlik,say say bitmiyor.Ben zaten havaya girmişim takımın kaptanı Çoşkun Ehlidil . Al ağbi dedim paraları koyduk , bir torbaya teslim ettik kaptana .. İşte Bal-Kes ‘e gelişim böyle oldu.

VEFASIZLIKTAN  ŞİKAYETÇİ

Sarı İhsan ya da bazılarının deyimiyle ayı İhsan “ Vefasızlıktan  şikayetçiyim Balıkesir’de…” diyor.“Bizim zamanımızda yoktu.Öyle çekememezlikler bilmem neler..Sarı Fuat‘lara  ,kaptan Çoşkunlara sahip çıkılmazsa kime sahip çıkılacak bu memlekette..”Aslında ben top oynadığım dönemlerde bana “dozer” derlerdi. Saçlarım sapsarıydı “sarı İhsan” derlerdi.Bu ayı meselesini sonradan çıkardılar. Neyse neticede hepsi kardeşim onlarında ..sağolsunlar..Sakarya’dan Balıkesir’e geldiğinde Boluspor’la oynanan  maçı unutamıyor Sarı İhsan… Kafasının yarılıp da dikişli kafayla maçı tamamladığı Bolu maçını…“Boluyla kafa kafaya giden bir mücadele var. Herkes canını dişine takıp oynuyor o zaman . Bende güçlü kuvvetliyim .Kendime güvenimde tam. Ama adamlarda Macar Kuzman diye bir herif var O’nu tutuyorum .Bir topa çıktık beraber sağlamın  ama bir an yıldızları saydım. Herif benden sağlam çıktı. Bizim kafa dikişli tamamladık maçı.Allahtan 1-0 kazandıkta acıyı macıyı unuttuk gitti.İşte o maçta Turgay Şeren izlemiş İhsanı ve çok beğenmiş Berlin panteri futbolcumuz.Balıkesir spordan  Samsun spora transferinde de parmağı var Şeren ‘in… Sonrasında 2 yıl Beşiktaş ,Sakarya spora dönüş 4 yılda daha ve 28 yaşında beklide en verimli olacağı yaşlarda noktayı koymuş İhsan Özbek.Efsanelerinden biri Balıkesir sporun Sarı İhsan ya da O’nun deyimiyle kardeşlerinin dediği gibi ayı İhsan….

O İLK KADRODA KİMLER YOK Kİ…

1967-1968 İLK FUTBOL SEZONUNDA LİG MÜCADELESİNDE GÖREV YAPAN TEKNİK SORUMLUMUZ VE PROF. TAKIMIMIZIN FUTBOLCULARININ AD VE SOYADLARI….

1. ŞÜKRÜ ERSOY Teknik Sorumlu
2. ÇOŞKUN EHLİDİL KAPTAN Balıkesirli
3. FUAT SEYREKOĞLU KAPTAN Balıkesirli-Genç Milli
4. ALİ SUAVİ ÖZYILDIRIM Balıkesirli
5. KAMİL Balıkesirli-Edremit
6. NEVZAT KIRCEYLAN Balıkesirli
7. KEMAL PEKER Balıkesir-Edremit
8. ORHAN TATLIOĞLU Balıkesir-Susurluk
9. YILDIR ERDİNÇ Balıkesirli
10. SAFER TÜRK Vefa spor- İstanbul
11. AYDIN Beykozspor -İstanbul
12. MUZAFFER Susurluk Şekerspor- Rahmetli
13. MÜCAİT MENEKŞE İstanbul
14. AKIN AKSAÇLI İstanbul
15. ARCAN Ankara
16. NURETTİN Sakarya
17. FUAT BEKİROĞLU Van-Genç milli
18. SERVET Ankara Gençlerbirliği
19. TANER TAHİR İNCE Balıkesirli
20. HALDUN Hava gücü Balıkesir
21. AYHAN Bursaspor
22. TURGUT ERTAN Bursaspor
23. GÜNDÜZ İstanbul
24. KADİR GÜRSOY Kocaelispor
25 GÜNTAN KANARYA Sakarya
26. TAKOZ KAMİL Mudanya Bursa
27. FUAT
28. OSMAN TURAN Bigalı
29. ARAP YAŞAR Eskişehir
30. ABDULLAH MATAY Teknik direktör
31. FAHRETTİN CANSEVEN Antrenör-Rahmetli

Türkiye Liglerinin en güzel amblemi kimin düşüncesi?

1966 yılındaki kuruluş sonrası Balıkesir’in eski futbolcularından Yediveren Erdoğan (Güngören) kalem yeteneğini Karesi Futbol Takımının ambleminden esinlenerek Balıkesirspor’a uyarladı.1969-70sezonunda ise kulüp müdürü merhum Pomak Orhan (çilen) tarafından küçük bir şekil değişikliği ile kulüp amblemi bugünkü halini aldı.

Balıkesirspor amblemini B ve S harflerini niteleyen bir futbolcu figürü ile Kırmızı-Beyazlı renkler ,herhalde Türkiye liglerinde de en başarılı amblemlerden biri olarak yerini alıyor…

Cemal Kaşarcıoğlu ve Erdoğan Güngören isimleri Balıkesir’in 1960ve 1970’li yıllarında unutulmayan özellikle spor camiasında yakından tanınan isimlerdir.Balıkesirspor ambleminin yaratıcısı Yediveren Erdoğan  eski futbolculardandır. Balıkesir lisesinde okuduğu yıllarda futbola başlayan 1940 ve 50’li yıllarda Türkiye’de isim yapmış Karesi Futbol takımına uzun yıllar kaptanlık yapan , üniversite yıllarında başta Fenerbahçe olmak üzere ciddi transfer teklifleri alan Erdoğan Güngören tam bir futbol aşığıdır.Futbolculuğundan sonra Karesi Pamuklu dokumada ve daha sonra da Balıkesirspor’da  idarecilikte yapan Güngören ilk olrak 1961yılında Karesi kulübü için logo yapmıştır. 1966’da Balıkesir sporun kuruluşu sonrası ise top peşinde koşturan B ve S harflerinden esinlenerek Balıkesirsporun bugünlere kadar kullanılan ambleminede imza atmıştır.

FORMA RENGİ İÇİN ANKET

Balıkesirspor’ un forma renklerinin forma renklerin belirlenmesi için şehrin çeşitli yerlerinde sandıklar konarakanket düzenlenir. Kulübün ilk amigolarından olan ali hikmet akkaş yöneticilerden sinamacılardan Kemal Gültan   ile birlikte  tercihjleri tespit ettiğinde ortaya  mor ve beyaz renkler çıkar.bunun üzerine Hikmet Akkaş merhum Kemal Gültan’a  dönerek “Olur mu ağabey mor-beyaz forma olur mu?Ne olacak anket işi.KIRMIZI-BEYAZ  OLSUN ne dersin?” dediğinde Kemal Gültan , “Bence de öyle .Anketten KIRMIZI – BEYAZ çıktı deriz.” Diyerek bugünkü forma renginin oluşmasında etken olurlar. Balıkesirspor yönetim toplantısında  da anketten çıkan renkler ve tercihler tartışıldıktan sonra beyazın yanında kırmızı kullanılmasında hemfikir olunur…

SONUNDA BAL-KES ŞAMPİYON

Yorucu ve acı geçen bir sezonun yaralarını 1970-71 sezonunda  sarabilmek için yeni ümit ve umutlarla Teknik Direktörlüğe Baba Recep lakaplı Recep Adanır getirildi. Bir önceki sezon Bolu spora kaptırılan şampiyonluk sonrası 1970-71 sezonu çok takımın şampiyon olma mücadelesi verdiği bir sezon olarak hafızalardan silinmeyecek nitelikteydi.

Zorlu ve çekişmeli geçen bu ligde Kamuran Soykan nezaretindeki Karadeniz ekibi Giresunspor Balıkesir sporu sollayarak Türkiye 1.ligine terfi eden takım olma başarısını gösterdi. 1969-1970 yılından ders almayan yönetim kurulu üyeleri bir sonraki sezonu da hüzünlü kapattıktan sonra 1971-72 sezonunda mevcut kadro dağıldı. Gençlerden oluşan mütevazi bir kadro yapıldı.

Amaç yeniden yapılanmaktı. Zorlu lig maratonu ve yerli çocuklarımızın heleki 70 yılında kurulan genç takımımızın meyvalarını toplamaya başladık. A kadrosuna gelen gençlerimiz ağabeylerine uyum sağlamaya başladılar. Bu sezon orta sıralarda bitirildi.1972-73 sezonu ise gençlerimizi  kazanmaya başladık. Ancak baş gösteren ekonomik sıkıntılar sonunda yıldız oyuncular transfer edilemediği için hem neticeler kötü oldu hemde tribündeki coşkulu vefakar taraftarlarımızdan belirli bir eksilme oldu.

Bir sonraki sezon yani 1973-74 sezonuna bir kez daha Suat Mamak’la el şıkışarak başladık. İstanbul’un futbolcu yetiştiren sahası diye bilinen Zuhurat Baba da organize edilen turnuvada izlemeye alınan 6 genç oyuncu Balıkesirspor kadrosuna dahil edildi.

Bu sezonda Bandırmaspor alt yapısında yetişen ve Çan formasını giyen Özer Umdu Manisa dan Ertuğrul ile birlikte gençlerin verdiği mücadele ileriye dönük bir ışık oldu.

Nihayet 1974-1975 sezonunda takımın teknik sorumluluğuna teknik direktör merhum Rıdvan Kösemihal  ile başladık.Rıdvan hoca gençlere inandığını ve bu nedenle kadrosu büyük bir değişikliğe gitmeyeceğini belirterek , Samsunspor’dan Enver, Göztepe’den kaleci Bülent , Sezer, Abdullar, Reşit, Sabr, Oktay, Nezihi gibi isimlerle lig maratonuna başladı.Ara transferde Kütahya’dan Levent ve Faik kadroya alındı.

Birçok kişinin “ligde kalırsa başarıdır” dedikleri bir ortamda Balıkesirspor mücadelesini başarıyla sürdürürken Selahattin Torkan, antrenör Köse Mihal’in yanına teknik direktör olarak getirildi. Birbiri ardına alınan başarılı sonuçlar sonrası Balıkesirspor 1974-1975 sezonunu Türkiye ligi beyaz grup 1.si olarak tamamladığında yer yerinden oynuyordu.Şehir kırmızı-beyaz bayraklarla donatıldı.

Vakit geçirmeden 1.lig kadrosunun güçlü bir yapıda olması için Türkiye liglerinde uzun yıllar forma giymiş deneyimnli transferler edilmeye başladı.Ankaragücü  takım kaptanı İsmail dilber ,Zonguldak’ dan Gediz,Arif , Sarı Şeref eve kapan Ahmet , Trabzon’dan büyük Bülent , PTT’den kaleci Aydoğan ,Gönenden Mustafa Çimen bu transferlerin bazılarıydı… Takımın başında ise zamanının kasap lakaplı futbolcusu Galatasaraylı   Candemir Berkman teknik direktör olarak göreve başladı.

İLK HEYECAN İLK YARDIMLAR

İl olan Balıkesirspor ‘dan önce ilçemiz Bandırmaspor’un kuruluşuna izin verilmesi şehirde büyük tepki çekti.

Futbol federasyonu başkanı Orhan Şeref Apakla bitmek bilmeyen görüşmeler sonrası açılan Türkiye 2.ligi yolu…

Federasyon Başkanı Apakın Balıkesir’e yaptığı inceleme gezisinde yürüyüşler yapıldı pankartlar açıldı o günü yaşıyanlara göre mezbahada kesilecek hayvan kalmadı…

Balıkesirspor kulübünün kurulup faaliyete geçirilmesi için birçok emek harcanmış ve kuruluş kolay olmamıştır. 1965 yılının başından 1966 yılının ilk baharına kadar ve zamanın belediye reisi Hüseyin Baştuz ‘un başkanlığında toplantılar yapılmış  konular üzerinde uzun uzun tartışmalar olmuş , kurulacak profesyonel futbol kulübünün geleceği , yönetici antrenör ve futbolcu ile parasal durumları gözden geçirilmiştir. Devrin valisi , Paşası ve işadamları, fabrikatörleri ile eski sporcularla ayrı ayrı toplantılar yapılmış Balıkesir merkezinde bir BALIKESİRSPOR futbol kulübünün kurulmasına karar verilmiştir.

İşte aylardan beri geceli- gündüzlü devam eden bu toplantıların sonucu ve yerel basınında desteği ile BALIKESİRSPOR kulübünün geçici yönetim kurulu teşekkül ettirilmiştir. Sümerbank işhanı üst katında bir daire kiralayan BALIKESİRSPOR KULÜBÜ geçici vazife taksimi yapmıştır. Buna göre başkanlığa Belediye reisi Hüseyin Baştuz  2.başkanlığa Mehmet Tiritoğlu ,genel sekreterliğe  Münir Yenal genel kaptanlığa Sebahattin Erdeniz ,muhasip üyeliklere  Hasan Özdamar ile Ergin Aktan , yönetim kurulu üyeliklerine de Hurşit Kangal ile Veli İnanöz getirilmişlerdir.

Bu arada Balıkesirspor’un 1966 yılı sezonunda 2.lig maçlarında yer alması için M.Tiritoğlu, M.Yenal ve S.Erdeniz ‘den oluşan bir heyetin Ankara’ya gönderilmesi karar altına alınmış ve heyet ertesi gün Ankara’ya yolcu edilmiştir. S.Erdeniz’in askerlikten arkadaşı olan beden terbiyesi genel müdürü İsmail Hakkı Güngör bey ile ,daha sonra futbol federasyonu başkanı olan Orhan Şeref Apak’la ayrı ayrı görüşmeler yapılmıştır.

Balıkesir’in sportif tesisleri ile örnek stadyumu, şehirdeki oteller ve her türlü spor hareketlerini karşılayacak sosyal kuruluşların mevcut olduğu , her türlü fedekarlıkların Balıkesir’li spor severler tarafından yapılacağı ve karşılanacağı açıklanmıştır. Bu arada Balıkesir’e bağlı Bandırmamızın 2.Türkiye liginde yer alması ,liglere katılıp , maçlarının Balıkesir stadında yapılması hususunda Ankara’daki yetkililere bilgiler sunulmuştur. Bu bakımdan Balıkesir il merkezinde ‘de bir profesyonel kulüp kurulması kadar tabii bir şeyin olamayacağı tezi üzerinde durulmuş , bu görüş ve direnişler karşısında Balıkesirsporun’da 2.ligde oynatılması için prensip kararına varılmıştır. Beden terbiyesi Genel Müdürlüğü ile futbol fedarasyonunun vaadleri ve karaları Balıkesir’li sporseverleri esnafı ,tüccarı ,otelcisi ve lokantacısı tarafından olumlu ve sevinçle karşılanmıştır. Ankara’ya giden heyet Balıkesir’e döndükten sonra şehrin ileri gelenleri, kulüp yöneticileri, bölge idarecileri ve işadamları ile çeşitli yerlerde sık sık toplantılar yapılmış, Ankara’da cereyan eden konuşmalar ve BALIKESİRSPOR KULÜBÜ’NÜN ikinci milli lige alınması üzerinde  varılan anlaşmalar bu toplantılarda anlatılmştır. BALIKESİRSPOR kulübünün resmi formaliteleri ikmal edilip , gereken müsadeler alındıktan sonra şehirde para toplama kampanyaları başlatılmıştır.

İlk olarak ordudonatım okulunun bandosu eşliğinde yönetim kurulu, başkan ve üyeleri ile tüm Balıkesir gençleri, sporseverler Belediye binası önünden başlamak üzere Anafartalar ve Milli Kuvvetler caddeleri ile paşacami çevresini şehrin semtlerini baştan başa dolaşıp Atatürk abidesine törenle çelenk koymuşlardır.  Diğer taraftan o zamanın Emlak Kredi bankası müdürü FETHİ BAŞEDEN , Belediye reisi HÜSEYİN BAŞTUZ , HURŞİT KANGAL, MÜNİR YENAL ve daha bazı tanınmış kişiler, çarşıdaki mağazaları, dükkanları, işyerlerini, sanayi bölgelerini ve fabrikaları aralıksız olarak on-onbeş  dolaşmış BALIKESİRSPOR’a 1.000.000 TL’nin üzerinde fevkalade büyük bir bağış toplamışlardır. Ayrıca SIRRI YIRCALI yardımlarını maddi ve manevi olarak yapmakta öncülük etmişlerdir. Bunlardan başka bankalarda hesaplar açılmış, sinemacılar haftalık ve günlük gelirlerini 15 gün için BALIKESİRSPOR’a bağışta bulunmuşlardır. Şehrimizde yeni kurulan BALIKESİRSPOR’a  karşı gösterdiği ilgi, sevgi ve yapılan her çeşit yardımlar  Balıkesir’in spor tarihinde görülmüş fedakarlıklar değildir.

Reşit Kıpçak’ın kaleminden

HEY GİDİ GÜNLER HEY

Galatasaray formasını giydiğimde 11-12 yaşındaydım galiba . Bu forma birbirine dikey sarı kırmızı kalın çizgilerden oluşan tişört gibi bir şeydi. Yanlış anlaşılmasın Galatasaray genç takımında falan oynamış değilim. Ama ilk futbol merakım , daha küçük yaşlarda mahalle aralarında çevirdiğimiz çember ve çelik çomak oyunlarından sonra bu formayı giymekle başlamıştı. Yani Galatasaray sevgisiyle .Sonraları kentimizin eski oto garaj ve terminali olan , daha öncesinde stadyum olarak kullanılan şimdiki şehiriçi ulaşım merkezinin bulunduğu yerde liseliler olarak top koşturduğumuz günler olmuştu.

Bir defasında liseden sevgili sınıf arkadaşım eski milletvekili Mustafa Çorapçıoğluna bir çıkış yapmıştım ki az daha bacağını kıracaktım. Derken yerel futbol kulüplerine ilgi. En baştada Karesi spor… Ne güzelde bir rozeti vardı. Lacivert zemin üzerine beyaz bir martı oturtulmuştu sanki .. Balıkesirspor’un ki gibi bunu da bizim lakabıyla yediveren Erdoğan (Güngören) çizmişti.

27 mayıs 1960 ihtilalinde götürüldüğüm garnizonda sorgulanırken salonda dinleyici olarak bu rozeti takmış birçok sivil gençle karşılaşmıştım .Meğer onlar sorgulamalrı takip etmek üzere gelen genç subaylarmış. Sonradan öğrendim.

27 mayıs ihtilalinin üzerinden beş altı yıl kadar geçmişti ki Türkiye futbol federasyonunun aldığı bir karar tüm illerin gündemine oturdu.

Artık futbolumuz İstanbul kulüplerinin tekelinden kurtulacak . Anadolu’da her vilayet birer profesyonel takım kuracak ve bunlar 2.ligde yer alacaklardı. Bu konuda Balıkesir ayağa kalkmıştı. 7den 70’e Balıkesir , profesyonel kulüp peşindeydi. Ama bizim bazı futbol kulüplerimizin yanlışları nedeni ile Bandırma şipşak profesyonel kulübü kuruverdi.

Federasyon bir ilde ikinci kulüp istemiyordu.

Mücadele mücadele..

Neticede zamanın Valisi Merhum Fahri Centel başkanlığında bir toplantı yaptık  Balıkesir Ticaret Odasında…

Öncelikle müteşebbis heyetin kurulması hazırlıklarının yapılması mali durumla ilgili tespitler ve tüzük hazırlığı vesaire için bir organizasyon komitesi kuruldu.

Bakın bu ilk heyette kimler vardı :Fethi baş eden (Emlak Kredi bankası Müdürü), Hilmi Alpay(Ziraat Bankası Müdürü), Sadık Yırcalı (Manifaturacı) , İsmail Mumcuoğlu (Öğretmen), Muammer Tomanbay (Gar Müdürü) Osman Akdur (Manifaturacı) ve bu satırların yazarı M.Reşit Kıpçak.

Ama iş bu kadarla kalmıyordu tabi .Bu işin favorileri ve ağır topları vardı temelde.Hüseyin Baştuz (Eski Belediye Başkanı) Hurşit Kangal (Avukat) Mehmet Tiritoğlu (eski Milletvekili) Münir Yenal (Gazeteci) Sebahattin Erdeniz (emekli subay) Op.Dr. Osman Doğanlarlı ve diğerleri Bu arada beden terbiyesi bölge müdürlüğünden Ahmet Aydemir isimleri geçenler ve isimlerini hatırlayamadıklarım omuz omuza Balıkesir spor için ilk çalışmaları yapanlardı.

Nihayet Balıkesir sporun bir yıl sonrada profesyonel kulüp olarak ikinci lige alınması karalaştırıldı. Bu vesile ile Balıkesir’e,  adeta bayram yapılıyordu. Federasyon başkanı Orhan Şeref Apak Balıkesir’e gelecekti . Ve geldi kent dışında karşılandı. O karşılamada Belediye Başkanı Hüseyin Baştuz başta olmak üzere Hurşit Kangal , Veli İnanöz, Mehmet Tiritoğlu , Fethi Baş eden , Sabahattin Erdeniz ve Ali Örmen ve bende bulunuyordum . Karşılamada üzerinde bir bebek olan pankartta “Apak amca bende Balıkesirsporluyum” sözcüğü 7den 70e Balıkesirlilerin bu dava etrafından birleştiklerinin güzel bir işaretiydi.

Belediye Başkanı Hüseyin Baştuz ‘a sormuştum:

Başkan 10kmlik kente giriş yolunda her 500mde 1000m de bir kurban kesilecek . Dana ve koyun dediniz bu kadar haytvanı nerden bulacağız dediğimde verdiği cevabı hiç unutamam: “sağdıcım mezbahadaki hayvanları orada keseceğimize getirir yol boyunca keseriz . Sonrada sahiplerine  geri veririz. Bu iş bu kadar kolay demişti.

Merhum Münir Yenal’ın kaleminden Balıkesir Futbol tarihi ve çiçeği burnunda

BALIKESİRSPOR

Balıkesir futbol tarihi bir hayli eskiye dayanır ve ilk doğuşu 1920li yıllara kadar uzanır. 1929-1930 yılları arasında Bursa’dan Balıkesir Necati bey Öğretmen okuluna gönderilen öğrenciler önderliğinde ilk futbol oynanmaya başlar.O dönemde futbolla uğraşan “Baba” Ahmet, kaleci Raşit, Ağa İbrahim, Göbek Muzaffer, Baba Hüsnü (Beşiktaşlı), Patla Ratip, Nedim Ercan, İrfan, Sarı Aziz, Bıroğan Enver ve arkadaşları Balıkesir futbolu için öncü olmuşlar ve zamanın futbol heveslisi gençlerine önayak olmuşlardır. O zamanlar gençlerin kendi imkanlarıyla kurdukları Yurt, Birlik ve güç kulupleri vardı. Bu kuluplerde oynayan yetenekli Balıkesirli gençler daha sonra İstanbul , İzmir ve Ankara kulüpleri tarafından transfer edilmişler ve o kulüplerde çok başarılı olmuşlardır.

O yıllarda Balıkesir futboluna çok önemli katkılarda bulunan, futbolun gelişmesi ve yaygınlaşmasında büyük emekleri geçen İzmir’li milli futbolcular Hamit Altay ve Şevket Altuğ’u da anmadan geçmemek gerekir.

Bu yazıyla ilgili forumdaki tartışmaya katılın